MENU
Menu

Spektrum Helene Mayerová: Židovka, ktorá šermovala za Hitlera

Helen Mayerová vyvolala možno najväčšiu záhadu v dejinách olympijských hier. Bola polovičná židovka a v nacistickom Nemecku prišla o takmer všetky občianske práva. V tlači sa nesmelo objavovať jej meno, hoci bola jednou z najúspešnejších športovkýň v krajine. Dokonca musela v roku 1935 opustiť rodnú krajinu a žiť v exile v USA. Napriek tomu o rok neskôr na olympiáde šermovala, víťazila a heilovala. Ale prečo?

Helene Mayerová: Židovka, ktorá šermovala za Hitlera
Helene Mayerová vyhrala v roku 1924 majstrovstvá Nemecka v šermovaní už ako 13-ročná. Titul potom šesť rokov po sebe obhájila, jej talent ohuroval celú krajinu. V obchodoch so suvenírmi sa dokonca predávali jej sošky a nik sa nečudoval, keď reprezentovala Nemecko na olympiáde v Amsterdame v roku 1928. Domov si priniesla zlatú medailu. O štyri roky neskôr v Los Angeles ale neuspela. Dve hodiny pred rozhodujúcim zápasom sa dozvedela, že jej priateľ zomrel pri vojenskom cvičení. Skončila celkovo piata.

Šokujúce experimenty nacistov na ľuďoch: Aj vďaka nim pokročila medicína

Helene ostala žiť v Kalifornii, kde začala študovať na univerzite medzinárodné právo. Dúfala, že sa stane diplomatkou, ale v roku 1933 prevzala moc v Nemecku NSDAP a šermiarka rýchlo stratila občianske práva. Jej otec bol totiž žid. Dokonca ju zbavili členstva v šermiarskom klube a rýchlo pochopila, že domov sa nemôže vrátiť. Z celebrity sa v priebehu niekoľkých mesiacov stala učiteľka nemčiny v kalifornskom Oaklande.

V USA sa ďalej venovala šermu, ale túžba reprezentovať svoju krajinu a obnoviť vlastnú zašlú slávu ju neopúšťala. Pred olympiádou v Berlíne v roku 1936 mnohí Američania volali po bojkotovaní hier, ale vedúci Amerického olympijské výboru Avery Brundage vtedy presvedčil Nemecko, aby umožnilo Helene Mayerovej zúčastniť sa hier. Išlo o „výborný" PR kúsok, ktorý mal zamaskovať, ako sa nacisti správajú k židom. Helene teda dostala od Nemecka pozvánku na reprezentovanie krajiny. Domovina i sláva jej chýbali, a tak ju prijala.

Židia, ktorí bojovali v nacistickej armáde: Jeden z nich tykal Hitlerovi

Návrat domov sa však neniesol v znamení triumfu. Médiá ju ignorovali, vláda prinajlepšom tolerovala. Na olympiáde však bojovala udatne a prehrala až v poslednom dueli s Maďarkou Ilonou Elekovou. Keď stála na stupňoch víťazov a prevzala striebornú medailu, urobila čosi absolútne nečakané. Zdvihla pravú ruku.

Helene Mayerová: Židovka, ktorá šermovala za Hitlera
Mala to v zmluve. Ak by týmto spôsobom nepozdravila Hitlera, čelila by vážnym represáliám. Historikov skôr mätie samotná účasť Mayerovej na olympiáde pod vlajkou Nemecka. Bola naivná? Nevidela, čo sa deje židom v jej rodnej krajine? Chránila tak svoju rodinu či dokonca samú seba? Nevedno.

Helene Mayerová zomrela v októbri 1953 ako 42-ročná. Nezanechala po sebe veľa korešpondencie a médiám neposkytla žiaden rozhovor, v ktorom by objasnila svoje konanie. Jej zmýšľanie počas kariéry bolo neskôr predmetom náročného skúmania. Výskumníci vyťahovali čriepky informácií z Heleniných listov a od ľudí, ktorí ju poznali. Ani tak sa ale veľa nedozvedeli.

Konšpiračné teórie o nacistoch: Mohli byť skutočne pravdivé?

Helenina účasť na olympiáde v roku 1936 bola bezpochyby najmä maskovacím manévrom Medzinárodného olympijského výboru a Amerického olympijského výboru. Organizácie chceli dosiahnuť, aby stíchli hlasy, ktoré volali po americkom bojkotovaní hier. Jedna židovka mala zamaskovať to, ako sa Nemecko správalo k časti svojich obyvateľov. Šermiarka zasa zúfalo túžila po sláve a účasti na olympiáde a bolo jej jedno, že bude reprezentovať Hitlera.

Situáciu okolo Heleny ešte komplikuje fakt, že samú seba nepovažovala za židovku. Jej matka bola luteránka a šermiarka i jej dvaja bratia vyrastali v pomerne sekulárnom prostredí.

Po berlínskej olympiáde sa Helena vrátila do USA a stala sa americkou občiankou. Jej bratia ostali v Nemecku, najprv sa skrývali a napokon skončili v pracovnom tábore. Životy im zachránil koniec vojny. Nevie sa, aké kontakty udržiavali po roku 1945 so sestrou. Helena sa v roku 1952 vrátila do Nemecka, vydala sa, no 10. októbra 1953 zomrela na rakovinu prsníka.

DISKUSIA
16.11. 2019 9:00
Diskusia