MENU
Menu
zdroj: Shutterstock
Guédelon

Spektrum Vo Francúzsku môžete vidieť stredovek na vlastné oči, stavajú tu hrad

Vo Francúzsku už desaťročia ožíva história a odohráva sa priamo pred očami dnešných ľudí. Stavia sa tam totiž hrad, ale nie hociako. Používajú sa totiž iba postupy, materiály a nástroje, ktoré boli známe už v stredoveku.

Kamene ťažia v neďalekom lome a prostredníctvom vozov ťahaných koňmi ich dopravujú na miesto. Laná zasa spletajú z konopných povrazov a namiesto moderného cementu používajú zmes haseného vápna a piesku.

Elektrina je tabu, rovnako ako dnešné žeriavy. Všetko od hlinených škridiel až po klince sa vyrába rovnakým spôsobom ako v trinástom storočí.

Projekt vzišiel z hlavy Michela Guyota. Nad stavbou hradu Guédelon začal uvažovať pri rekonštrukcii vlastného kaštieľa, ktorý leží 13 kilometrov od miesta, kde dnes vzniká replika stredovekej stavby. Spojil teda sily s podnikateľkou Maryline Martinovou a začal kontaktovať archeológov, architektov a historikov, ktorí by mu pomohli splniť si sen.

Stavba začala v roku 1997. Michel vymyslel fiktívnu postavu Guilberta, nízko postaveného šľachtica, ktorému jeho feudálny pán udelil povolenie vybudovať si sídlo. Guilbertov skromný majetok sa odrazil aj na hrade, ktorý po dokončení nebude možné označiť za pompézny. Práve naopak: pôjde skôr o opevnené vidiecke sídlo na hony vzdialené honosným hradom vyššej aristokracie.

Hrad Guédelon pozostáva zo štyroch veží spojených vysokými múrmi, vnútorného nádvoria a obytných priestorov. Za fiktívny začiatok jeho stavby sa udáva rok 1228.

Dnes je Guédelon v polovici cesty k dokončeniu. Hotové sú napríklad kuchyňa, sklad či strážnica. V nasledujúcich rokoch budú remeselníci a robotníci pracovať na stavbe hlavných hradieb a veží, do desiatich rokov by chcel mať Michel práce hotové.

Jeho projekt pomohol lepšie spoznať stavbu hradov aj mnohým akademikom. Tí si na Guédelone môžu overovať rôzne hypotézy a teórie, ktoré až doteraz mohli rozoberať len na papieri. Aj vďaka nim sa podarilo zodpovedať mnohé otázky, ktoré sa týkali stavby stredovekých hradov.

Na stavbe trvalo pracuje 70 ľudí, ročne sa tu však premelie až 600 sezónnych brigádnikov, ktorí chcú lepšie spoznať technologické postupy z dávnej minulosti. Je tiež vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú za rok navštívi okolo 300-tisíc ľudí. My len dúfame, že sa podobný projekt niekedy podarí rozbehnúť aj na Slovensku.