MENU
Menu

Spektrum FOTO: Zábery z bitky o Midway: Ako vyzeral obrat vojny v Pacifiku?

Bitka o Midway bola bodom zlomu vo vojne v Pacifiku. Došlo k obratu a Japonsko sa zrazu začalo ocitať v roli porazeného. Ako došlo k tomu, že mocnosť, ktorá sa dovtedy viezla na víťaznom koni, zrazu začala prehrávať?

FOTO: Zábery z bitky o Midway: Ako vyzeral obrat vojny v Pacifiku?

Pred bitkou o Koralové more, ktorá sa odohrala 7. a 8. mája 1942, Japonsko porazilo všetko, čo mu v Tichom a Indickom oceáne nepriatelia postavili do cesty. Aj v samotnej bitke o Koralové more síce dosiahlo taktické víťazstvo, avšak nesplnilo hlavný operačný cieľ, ktorým bolo obsadenie prístavu Port Moresby v Novej Guiney. Ak by sa to Japonsku podarilo, mohlo tu zriadiť leteckú základňu a ovládnuť vzdušný priestor nad severom Austrálie.

Trümmerfrauen: Ženy, ktoré pomohli postaviť Nemecko

Iniciatíva však naďalej ostávala v rukách Japoncov. Ich lietadlové lode tvorili najsilnejšiu mobilnú leteckú základňu v Pacifiku a admirál Isoroku Jamamoto, ktorý bol vrchným veliteľom japonského námorníctva, dúfal, že túto silu využije na porážku americkej flotily.

Jamamotov plán spočíval v útoku na dva ostrovy, ktoré tvoria atol Midway. Usudzoval, že Američania si nedovolia nechať japonské námorníctvo tak blízko svojich základní na Havaji a pokúsia sa ho napadnúť. Jamamoto bol pripravený, mal k dispozícií lietadlové i bojové lode a bol presvedčený o víťazstve.

Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom

Japonským lietadlovým lodiam velil viceadmirál Čuiči Nagumo. Jamamoto mu prikázal, aby prichystal Američanom pascu, ale miesto toho sám padol do pasce Američanov. Tri lietadlové lode, menovite Enterprise, Yorktown a Hornet, zlikvidovali štyri japonské lietadlové lode v priebehu jediného dňa. 4. júna 1942 prišli Američania o jedinú loď: Yorktown. Išlo o mimoriadne dôležité víťazstvo Spojencov. Američania mali po bitke pri Midway k dispozícii štyri lietadlové lode, ktoré mohli podporiť ofenzívu na Guadalcanale v auguste 1942. Postup Japoncov v Pacifiku naopak zastal. Zrazu sa ocitli v pozícii, keď oni museli reagovať na akcie USA, zatiaľ čo dovtedy odpovedali Američania na kroky Japonska. Vojensky povedané: operačná iniciatíva prešla na stranu Američanov.

Víťazstvo pri Midway bolo veľkou vzpruhou pre celosvetovú morálku spojeneckých vojsk. V máji 1942 ich situácia vyzerala zle. Nemecká armáda zastavila sovietsku ofenzívu pri Charkove a stáčala sa smerom k ropným poliam na Kaukaze. Nemecké a talianske jednotky ohrozovali Suezský prieplav, Japonci vyhnali britské námorníctvo z Indického oceánu a hrozilo, že sa na Strednom východe spoja s Nemcami.

Chyby, ktoré Hitlera pripravili o víťazstvo v druhej svetovej vojne

Ak by sa to podarilo, prerušili by tok amerických a britských zásob cez Irán do ZSSR a mohli by zabrať britské a francúzske kolónie. Churchill by prišiel o východné Stredomorie a Stalin by zrejme začal rokovať o separátnom mieri s Hitlerom. Čína zbavená materiálnej pomoci od USA by zasa mohla uzavrieť mier s Japonskom. Churchill sa navyše mimoriadne obával straty Indie. Našťastie ale prišlo víťazstvo pri Midway a Japonci museli svoje lode z Indického oceánu stiahnuť.

Na strane USA a Británie došlo k zhode o tom, že hlavným cieľom ich vojenského snaženia má byť Nemecko. Japonsku bez lietadlových lodí už nepredstavovalo takú hrozbu.

V čase bitky o Midway sa odohrávala aj oveľa menšia japonská operácia. Jedna lietadlová loď tisíce kilometrov severne od atolu útočila na Aleuty pri Aljaške. Japonci uspeli a od roku 1812 tak americkú pôdu prvýkrát okupoval nepriateľ. Ostrovy boli pod cudzou nadvládou do polovice roku 1943, keď ich pri invázii s veľkými stratami dobyli späť americkí a kanadskí vojaci.

Fotografie z týchto operácií nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
3.9. 2019 10:00
Diskusia