Viktoriánsky Londýn je obľúbeným prostredím, do ktorého spisovatelia zasadzujú svoje romány. V drvivej väčšine diel je zobrazovaný pochmúrne a môžu za to dvaja ľudia, ktorí najväčšmi ovplyvnili autorov: spisovateľ Charles Dickens francúzsky ilustrátor Gustave Doré, ktorého maľby dýchajú mrazivou a temnou atmosférou.
Interaktívna mapa ukáže, kde by vás v Londýne najskôr zavraždili
V roku 1869 sa Doré spojil s žurnalistom Blanchardom Jerroldom a nasledujúce desiatky mesiacov sa venovali dokumentovaniu temného podhubia najväčšieho mesta vtedajšieho sveta: Londýna. Chodili po krčmách, prespávali v lacných ubytovniach, navštevovali ópiové brlohy. Dvojicu neraz sprevádzali policajti v civile.
FOTO: Bombardovanie Londýna vo farbe: Ako sa prežívalo v staniciach metra?
O tri roky neskôr dokončili knihu so 180 kresbami. Bola mimoriadne populárna, tešila sa aj komerčnému úspechu, no Doré sa nevyhol kritike. V uliciach si totiž iba črtal skice a dokončoval ich doma spamäti. V mysli sa mu vynárali najmä obrazy biedy a tá potom dominovala aj jeho kresbám. Londýn vďaka Dorému vyzeral ako mesto, kde je väčšina ľudí chudobných, ktorí žijú v špine a neraz páchajú zločiny. V skutočnosti išlo v tom čase o jedno z najrozvinutejších miest, ktoré profitovalo z britského vykorisťovania zámorských kolónií.
Veľký londýnsky smrad: Keď v Temži kvasili výkaly
Doré sa nikdy neoženil. Celý život prežil s matkou a spával v miestnosti, ktorú by sme dnes nazvali detskou izbou. Keď jeho matka zomrela, stratil chuť do života a na druhý svet sa pobral ako 50-ročný v roku 1883. Výber jeho ilustrácií, ktoré zobrazujú viktoriánsky Londýn, nájdete v našej galérii.
Autor: Noel
Foto: Public Domain