MENU
Menu

Spektrum FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

Mladšia doba kamenná bola na Britských ostrovoch obdobím čulého staviteľstva. Ľudia vtedy vybudovali bezpočetné množstvo monumentálnych hrobiek, pevností v kopcoch, rituálnych obetísk, megalitov a ďalších stavieb, nad ktorých účelom sa archeológovia dodnes zamýšľajú. Najväčšími divmi neolitickej architektúry sú ale zrejme umelé ostrovy.

FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

V Írsku a Škótsku ešte aj dnes nájdete množstvo umelých jazier, ktoré sa v angličtine nazývajú „crannog". Ľudia v mladšej dobe kamennej ich budovali tak, že najprv do dna jazera natĺkli nahusto drevené koly a následne do vybudovanej „ohrady" sypali zeminu. Vedeli si však poradiť aj v miestach, kde drevo nebolo dostupné. Napríklad na súostroví Vonkajšie Hebridy takmer vôbec nerastú stromy a základy crannogov sú postavené z kameňa.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov

Prečo vlastne ľudia v staroveku investovali toľko času, námahy a materiálu na stavbu umelých ostrovčekov? A to aj na miestach, kde sa vyskytujú prirodzené ostrovy, alebo ktoré sú naopak len ťažko obývateľné? Nuž, to je dodnes záhadou.

FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

Existuje jedna hypotéza, ktorá hovorí, že územia dnešného Írska bolo v tom čase husto zalesnené. Jazerá mali byť prakticky jedinými miestami, odkiaľ sa dalo bez problémov pozerať na oblohu, ktorá mala veľký význam v rámci náboženstva. V kombinácii s prirodzenou ochranou pred divokými zvieratami či nepriateľmi poskytovali takéto ostrovy výborné útočisko.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

Mnohé crannogy vykazujú známky osídlenia z rôznych období. Ľudia v nich žili od neolitu cez doby bronzovú a železnú až do stredoveku. Práve počas doby železnej sa tieto umelé ostrovy stali ľudnatými centrami, v ktorých okolí žili roľníci. Do crannogov sa uchyľovali v nebezpečenstve aj s dobytkom.

FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

V Írsku existuje najmenej 1200 crannogov, v Škótsku sa ich počet odhaduje na 600. V skuočnosti ich však mohlo existovať oveľa viac, ibaže mnohé sú už dnes úplne pod vodou. Ďalšie je zasa ťažké odlíšiť od prirodzených ostrovov. Počas tisícok rokov ich pokryla vegetácia a dnes sa len málo líšia od ostrovov, ktoré vytvorila príroda.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!

Niektorí vedci predpokladajú, že crannogy sa využívali len počas rituálov, ktoré mohli byť spojené s pohrebmi, svadbami či dospievaním. Nech už ale bol ich pôvodný účel akýkoľvek, dodnes ostávajú pripomienkou dôb dávno minulých a tiež staviteľského umu ľudí z mladšej doby kamennej.

DISKUSIA
1.8. 2019 22:00
Diskusia