Na suchých trávnatých pláňach v Namíbii by ste mohli vidieť stovky kruhových plôch, kde žiadna tráva nerastie. Vedci ich študujú už od 70. rokov 20. storočia, ale dosiaľ sa nepodarilo zistiť, ako kruhy vznikajú. Ich pôvod je záhadou.

Odhliadnuc od mytologických a sci-fi vysvetlení existuje aj zopár takých, ktoré majú reálne základy. Niektorí odborníci sa prikláňajú k hypotéze, že za všetkým sú termity, ktoré majú hniezda pod väčšinou týchto kruhov. Jednotlivé kolónie proti sebe bojujú, ale keď sa stretnú kolónie približne rovnakej veľkosti a nedokážu sa navzájom poraziť, vytvoria okolo seba akési „územie nikoho“.

Je tiež možné, že do hry vstupuje konkurenčný boj rastlín. Zrážky sú tu zriedkavé a bojuje sa o každú kvapku vody. Rastlina sa teda snaží pomáhať iným rastlinám vo svojej blízkosti, aby mala čo najviac tieňa a znížila vyparovanie vody z pôdy. Naopak chce spomaliť rast tých, ktoré sa nachádzajú ďalej od nej, a v dôsledku toho majú vznikať kruhy, kde nerastie nič.

Kruhy tiež môžu byť výsledkom rastu toxických kríkov rodu Euphorbia, ktorých zvyšky sa našli v niektorých kruhoch. Pokojne však pôvod záhadných útvarov môže spočívať v kombinácii všetkých troch spomenutých faktorov, či naopak v niečom celkom inom.

Fotografie tajomných kruhov si môžete pozrieť v našej galérii.