MENU
Menu

Spektrum FOTO: Stolové hory vo Venezuele: Fantastické útvary, ktoré sú prístupné len zo vzduchu

Stolové hory vo Venezuele ponúkajú jeden z najkrajších pohľadov, aký sa človeku môže v prírode naskytnúť. Neraz vystupujú aj kilometer nad okolitú džungľu a sú domovom stoviek endemických druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa inde nevyskytujú.

FOTO: Stolové hory vo Venezuele: Fantastické útvary, ktoré sú prístupné len zo vzduchu
Etnikum Pemonov, ktoré žije v okolí stolových hôr, nazýva tieto prírodné útvary „tepui", čo znamená „domov bohov". Neraz absolútne neprístupné hory museli ľuďom v minulosti naozaj pripomínať miesta, kde sídlia bohovia, ktorí ovládajú ich životy. V skutočnosti sa dá pešo vyjsť iba na tri stolové hory, zvyšné sú prístupné iba zo vzduchu.

FOTO: Jazero s najčistejšou vodou na svete: V ktorej krajine ho nájdete?

Útvary vznikali počas stoviek miliónov rokov. V období prekambria bola nad pevným žulovým podkladom hrubá vrstva pieskovca, ktorá postupne erodovala, až z nej ostali iba zvyšky, ktoré dnes poznáme ako stolové hory. Tie doslova prekypujú životom a majú celkom inú klímu než prales pod nimi. Nachádzajú sa totiž v celkom inej nadmorskej výške, a tak je tu chladnejšie a častejšie tu prší.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

V regióne Gran Sabana v juhovýchodnej Venezuele sa nachádza 115 stolových hôr, pričom najslávnejšia je Mount Roraima. Preskúmali ju až v roku 1884 a dnes je populárnym cieľom najmä pre skúsenejších turistov. Hovorí sa, že práve ona inšpirovala Arthura Conana Doyla k napísaniu románu Stratený svet. Ďalším slávnym tepui je Auyantepui, domov Angelovho vodopádu, ktorý je najvyšším na svete.

Fotografie zo stolových hôr uvidíte v našej galérii.

DISKUSIA
12.10. 2019 11:00
Diskusia