MENU
Menu

Spektrum FOTO: Poslední himalájski nomádi: kmeň Raute odoláva prírode aj úradom

Hlboko v himalájskych lesoch žije jeden z posledných nomádskych kmeňov na svete. Volá sa Raute a jeho príslušníci odmietajú presťahovať sa do stálych obydlí.

FOTO: Poslední himalájski nomádi: kmeň Raute odoláva prírode aj úradom
Život kmeňa Raute spočíva v neustálom sťahovaní sa. Živa sa ako lovci a zberači, ich hlavnou potravou sú lesné plody a mäso opíc_ langurov a makakov. Ide o kontroverznú voľbu, nakoľko v prevažne hinduistickom Nepále sa opice považujú za reinkarnáciu boha Hanumana.

Rautovia sa počas obdobia monzúnov sťahujú do vyšších polôh. Keď nastane zima, schádzajú naopak nižšie do subtropických lesov. Cez noc v ich táboroch nesmie nocovať žiaden cudzinec a rovnako ich nesprevádza ani počas lovu. Dnes už ostáva len 156 Rautov, ktorých sa vláde nepodarilo presídliť.

Kmene na pokraji vyhynutia: prežijú?

Zaujímavé je aj pochovávanie zosnulých. Do jamy sa telá ukladajú vo vertikálnej polohe a do hláv sa im spraví diera, ktorou má duša uniknúť do neba. Keď niekto zomrie, celý kmeň sa okamžite sťahuje na iné miesto, aby unikol zlým duchom.

S pomocou miestneho žurnalistu zdokumentoval život kmeňa Raute dánsky fotograf Jan Møller Hansen. Tri dni strávil cestou z nepálskeho hlavného mesta Káthmandu do vzdialeného lesa v provincii Accham. V našej galérii sa môžete pozrieť, ako vyzerá život „kráľov lesa".

DISKUSIA
2.2. 2017 6:30
Diskusia