MENU
Menu

Spektrum FOTO: Opustený ostrov? Ale kdeže, ukrýva nečakané tajomstvo

Monemvasia je grécky ostrov, ktorý pri pohľade zo severu vyzerá ako neobývaná skala. Zdanie ale klame. Ak by ste k nemu totiž prišli z južnej strany, uvidíte, že na ňom predsa len žijú ľudia. Mesto, v ktorom bývajú, je ukryté pred pohľadom každého zvedavca, ktorý sa doň neodváži vstúpiť cez pomerne desivý oblúkový portál.

FOTO: Opustený ostrov? Ale kdeže, ukrýva nečakané tajomstvo
Obyvatelia mesta Monemvasia, ktoré sa nachádza na rovnomennom ostrove, sa pred svetom ukrývajú pomerne úspešne a o ich existencii tuší málokto. Turistom, ktorý ku kusisku skaly trčiacej z mora prichádzajú pešo po moste z pevniny, sa ani nezdá o tom, že by na vyprahnutom kuse zeme mohol niekto bývať. Keď ale náhodou nasadnú do lode a oboplávajú ostrov, naskytne sa im nečakaný pohľad.

Na ostrove, ktorý sa od pevniny odpojil pri zemetrasení v roku 375, žije približne 1 400 ľudí. Turistov vídajú zriedka, pretože sprievodcovia majú zákaz návštevníkom o ich obydliach hovoriť. Napriek tomu sa občas nájdu odvážlivci, ktorí chcú skalisko preskúmať a domy vtesané do útesov objavia. Naskytnú sa im nádherné výhľady a jedinečná atmosféra.

Monemvasiu kedysi obývalo až 40-tisíc ľudí, pod nadvládou Osmanov však z ostrova utekali. V 60-tych rokoch 20. storočia tu žilo len desať obyvateľov, dnes sa však do mesta pomaly vracajú a rekonštruujú ho. Ak už teraz snívate o letnej dovolenke, Monevasia je pre vás ako stvorená.

DISKUSIA
30.12. 2015 6:00
Diskusia