MENU
Menu

Spektrum FOTO: Nezničila ich ani bomba: Stromy, ktoré prežili explóziu v Hirošime

Keď 6. augusta 1945 zrovnala jadrová bomba Hirošimu so zemou, jeden z vedcov, ktorí pracovali na Projekte Manhattan, sa nechal počuť, že nasledujúcich 75 rokov bude mesto bez života. Podľa neho tu nemohla v najbližších rokoch rásť žiadna rastlina, Matka príroda však mala iné plány.

FOTO: Nezničila ich ani bomba: Stromy, ktoré prežili explóziu v Hirošime
Na jar roku 1946 sa uprostred zmaru, ktorý vládol v Hirošime, objavil záblesk nádeje. Zo zeme začali rásť nové stromčeky. Tým, ktorí prežili výbuch jadrovej bomby, vyslali jasný signál, že mesto je možné znovu postaviť na nohy.

Najstarší strom sveta má vyše päťtisíc rokov. Viete, kde rastie?

Takmer 65 rokov po útoku je Hirošima zeleným a živým moderným mestom. Mnohé zo stromov, ktoré tu dnes rastú, dostala darom nielen z rôznych kútov Japonska, ale aj zo zahraničia. Ďalšie stovky však boli svedkami samotného výbuchu jadrovej bomby. Hoci tlaková vlna mnohé z nich polámala a čiastočne ohoreli, dokázali sa spamätať a rastú dodnes. Po vojne sa v okruhu dvoch kilometrov od ohniska výbuchu začalo pracovať na dôkladnom zachovaní 55 lokalít, kde sa stromy zachovali. Dnes sú známe pod pojmom „hibakujumoku". V preklade to znamená „strom, ktorý prežil". Každý z nich má vlastnú pamätnú tabuľu a podľa oficiálnych záznamov mesta ich existuje 170 z 32 rôznych druhov stromov.

On bol les: Zomrel muž, ktorý vysadil 5 miliónov stromov

Najbližšie k ohnisku výbuchu rastie vŕba: len 370 metrov ju delilo od miesta, kde sa rozpútalo peklo. Tlaková vlna síce pôvodný strom rozdrvila, ale z koreňov vyrástli nové výhonky. Ďalšia vŕba rastie 450 metrov od ohniska.

FOTO: Čínsky boj so znečistením: Mestá sú zelenšie, vidiek suchší

Stromy rastú na pozemkoch verejných budov, v školách, chrámoch i svätyniach a o všetky sa stará mesto. Semená a odrezky z nich pestujú nielen obyvatelia Hirošimy, ale často sa posielajú aj do zahraničia. V Nagasaki sa rovnakým spôsobom zachovalo len asi 50 stromov. Aj tie sú však dôkazom toho, že príroda je podstatne mocnejšia než človek.

DISKUSIA
17.11. 2019 20:00
Diskusia