MENU
Menu

Spektrum FOTO: Newyorské metro očami cudzinca: Plné zločinu, ruchu a temna

V 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia nepatrilo newyorské metro práve k najbezpečnejším miestam. Švajčiarskeho fotografa Willyho Spillera však temná atmosféra tohto miesta fascinovala. Nafotil množstvo snímok a celú sériu nazval Peklo na kolesách.

Willy Spiller, ktorý v tom čase žil v New Yorku, fotil metro z pohľadu fascinovaného cudzinca. Jeho snímky však slúžia nielen ako umelecké diela, ale tvoria aj akýsi vizuálny dokument, ktorý zachytáva obraz metra v celej jeho komplexnosti.

FOTO: Newyorské metro očami cudzinca: Plné zločinu, ruchu a temna
Spiller však nebol len svedkom všadeprítomného ruchu a reklám na rôzne filmy a kapely, ktoré dnes poznáme ako kultové. Newyorské metro bolo totiž v tom čase na vrchole, čo sa týka násilností a zločinu. V roku 1980 dosiahla miera zločinnosti v metre také hodnoty, že policajný zbor denne posielal na stanice po celom meste až 2300 mužov zákona. Situácia sa však upokojovala len pomaly.

FOTO: Metro v Severnej Kórei vás šokuje

Spillerove fotografie vyšli v roku 2016 aj v limitovanej knižnej edícii. Ochutnávku zo záberov, ktoré sa v knihe nachádzajú, nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
16.6. 2018 11:00
Diskusia