Wadi us-Salaam znamená v preklade „Údolie mieru" a je to najväčší cintorín na svete. Leží v moslimskom svätom meste Nadžaf v dnešnom Iraku a má rozlohu ohromných šesť kilometrov štvorcových. Mŕtvych tu leží oveľa viac než v samotnom meste.

FOTO: Najväčší cintorín sveta skrýva milióny tiel, zomierali tu aj americkí vojaci
Nadžaf má okolo 900-tisíc obyvateľov, ale vo Wadi us-Salaam spočívajú desiatky miliónov tiel. Ide o jediný cintorín, kde sa pochováva kontinuálne už viac než 1400 rokov. Pre šiitov ide o posvätné mesto, veria, že sa tu schádzajú duše všetkých veriacich, nech už boli ich telá pochované kdekoľvek. Posledným prianím mnohých šiitov je byť pochovaný práve vo Wadi us-Salaam. Na najväčšom cintoríne sveta sa nachádzajú hroby moslimských prorokov, boháčov i bežných ľudí. Niektoré sú z pálených tehál, krypty majetných rodín majú neraz kupoly. Líšia sa aj v závislosti od toho, kedy ich postavili.

Desivý cintorín z druhej svetovej vojny: Stále sa tu dajú nájsť ľudské lebky

Počas vojny v Iraku v roku 2003 využívali Wadi us-Salaam iracké milície ako miesto na úkryt, ale chystali tu aj pasce nepriateľom. Americkí vojaci sa v spleti úzkych uličiek nevyznali a často sa stávali obeťou milicionárov, ktorí znenazdajky zaútočili a potom zmizli medzi náhrobkami. Iracká armáda neskôr odhodila zábrany a používala proti rebelom buldozéry, takže mnohé hroby dnes ležia v troskách.

Iracká vojna kvôli obetiam viedla k masívnemu rozmachu cintorína, ktorý sa od roku 2003 rozšíril o 40 percent až na dnešných 600 hektárov. Fotografie z neho nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock