MENU
Menu

Spektrum FOTO: Najkrajšie rieky sveta: Videli ste už niektorú na vlastné oči?

Rieky sú späté s ľudstvom už tisíce rokov. Ich údolia sú kolískami starovekých civilizácií, poskytovali nielen obživu, ale boli a dodnes sú dopravnými tepnami, po ktorých prúdi tovar i informácie. Niet divu, že človek má kdesi hlboko v sebe zakódovaný obdiv k riekam. Ktoré z nich dnes patria medzi najkrajšie, aké môžete vidieť?

FOTO: Najkrajšie rieky sveta: Videli ste už niektorú na vlastné oči?
Kanadská príroda sa všeobecne považuje za jednu z najkrajších na svete. A rieka Bow, ktorá sa ňou vinie v dĺžke 587 kilometrov, je jej najpôvabnejším klenotom. Pramení v Skalnatých horách, napája ju horský ľadovec a po takmer šiestich stovkách kilometrov sa vlieva do rieky Nelson.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

Zmienky o nej sa vyskytujú už v príbehoch pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí ju vlastne aj pomenovali. V okolí rieky totiž rastie v hojnom počte trstina, z ktorej kmene vyrábali luky (bow=luk). Tak ako v minulosti, aj dnes je dôležitým zdrojom pitnej vody a súčasťou zavlažovacích systémov. A láka aj turistov, ktorí sú natoľko odvážni, že sa odvážia vstúpiť do divočiny. Odmenou sú im nádherné výhľady.

Ďalšie fotografie z najkrajších riek sveta uvidíte v našej galérii.

DISKUSIA
6.10. 2019 0:00
Diskusia