MENU
Menu

Spektrum FOTO: Najkrajšie fotky od astronautov, ktorí strávili rok vo vesmíre

Prvého marca 2016 pristál v Kazachstane kozmický modul, na palube ktorého boli Scott Kelly a Michail Kornijenko. Vo vesmíre strávili neuveriteľných 340 dní a my vám prinášame tie najkrajšie zábery, ktoré z paluby Medzinárodnej vesmírnej stanice zhotovili.

FOTO: Najkrajšie fotky od astronautov, ktorí strávili rok vo vesmíre
Takmer rok trvajúci pobyt týchto dvoch astronautov na palube ISS mal ukázať, aký vplyv na ľudské telo má dlhodobý pobyt v priestore s nulovou gravitáciou. Na výsledky výskumu si síce ešte počkáme, už teraz je ale jasné, že si Kelly na konto pripísal niekoľko rekordov.

V prvom rade ide o Američana, ktorý strávil v kozme najdlhší celistvý pobyt. Keďže však absolvoval až tri expedície na ISS, stal sa tiež americkým rekordérom v celkovom počte dní strávených mimo našej planéty: bolo ich až 540.

Kornijenko si bohužiaľ podobné prvenstvo nevybojoval. Už dávno ho totiž drží iný Rus: Valerij Poljakov. Ten na palube kozmickej stanice Mir strávil od januára 1994 do marca 1995 celých 437 dní, čo z neho robí absolútneho svetového rekordéra. Rus menom Gennadij Padalka zasa drží celosvetové prvenstvo v celkovom počte dní strávených mimo Zeme. Na palube Mir-u pobudol dohromady 879 dní.

Výber tých najkrajších fotiek Kellyho a Kornijenka nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Pcmag

DISKUSIA
21.3. 2016 6:00
Diskusia