MENU
Menu

Spektrum FOTO: Najdlhší bambusový most na Zemi: Každý rok ho stavajú znovu

Pomalý tok Mekongu vo východnej Kambodži križuje most. Spája ostrov Koh Pen so západným brehom rieky, kde leží šieste najväčšie mesto v krajine: Kampong Cham. Je to najdlhší bambusový most na svete a má ešte jednu zvláštnosť: každý rok ho stavajú nanovo.

FOTO: Najdlhší bambusový most na Zemi: Každý rok ho stavajú znovu
V období sucha hladina Mekongu klesne a kompa, ktorá spája ostrov s pevninou, sa zrazu stane neschopnou plavby. Vtedy Kambodžania most postavia a s príchodom obdobia dažďov ho zasa rozoberú a bambus použijú na iných stavbách. Počas dažďov sa totiž tok rieky stáva prudším a bambusový most by nápor nevydržal. Takto sa aspoň zrecykluje.

FOTO: Mosty pre zvieratá, ktoré zachraňujú tisíce životov

Ako prebieha stavba mosta? Do zeme sa najprv natlčú dlhé bambusové tyče. Tie sa navrchu pospájajú a naprieč cez tieto dva pásy sa poukladajú rozpolené bambusové palice, po ktorých sa dá kráčať a udržia dokonca aj menšie autá. Piliere sa potom poprepájajú ďalšími palicami, až kým nevznikne pevná stavba.

Najstaršie mosty sveta: postavili ich pred stovkami rokov, slúžia dodnes

Za prechod cez most miestni platia 100 rielov, čo sú asi tri centy. Turisti platia aj 40-krát viac, napriek tomu ich sem ročne zavíta obrovské množstvo. Veď si to prepočítajte: na tržbách za mostné utŕžia úrady denne jeden až dva milióny rielov. Za rok potom vyzbierajú dosť na stavbu a údržbu mosta, ktorý vybudujú nasledujúci rok.

FOTO: Najkrajšie mosty. Tieto jednoducho musíte vidieť

Je však otázne, či tento rok nebol posledným v dejinách najdlhšieho bambusového mosta na svete. O tri kilometre južnejšie totiž v marci 2018 otvorili nový betónový most. Domáci ho vnímajú rôzne. Niektorí sa tešia, keďže nebudú musieť stavať most z bambusu a prejazd cez ten betónový majú navyše zadarmo. Iní sa naopak obávajú, že keď sem prestanú jazdiť turisti, negatívne to ovplyvní celú ekonomiku regiónu. Fotografie mosta nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
15.8. 2018 0:00
Diskusia