MENU
Menu
a

Spektrum FOTO Nafukovacie tanky: Bezbranné makety odvádzali pozornosť nepriateľa

Klamanie nepriateľa je súčasťou vojny už od doby, keď proti sebe bojovali primitívne kmene. Ak súper uverí tomu, čomu chceme, aby veril, máme sčasti vyhraté. To isté si vraveli aj stratégovia počas oboch svetových vojen.

Briti už počas prvej svetovej vojny hojne využívali makety tankov z dreva a látky. Pásy mali samozrejme nefunkčné, ale rám bol umiestnený na podvozku, vďaka ktorému sa dali makety v noci ťahať koňmi z miesta na miesto a vyvolávať tak dojem presúvajúcich sa obrnencov. Nemci ich používali v oveľa menšom množstve a len na výcvikové účely.

V druhej svetovej vojne sa už falošné tanky využívali naplno. Spojenci prišli dokonca s takzvanou Armádou duchov, ktorá pozostávala z nafukovacích tankov a iných obrnených vozidiel. Jej súčasťou boli experti na špeciálne efekty, ktorí v noci púšťali z reproduktorov zvuky pohybujúcich sa tankov a dokonale miatli Nemcov v Normandii. Simulovali presun dvoch divízii, teda asi 30-tisíc mužov, v skutočnosti ich bolo len asi 1100. Ilúzia fungovala a Armáda duchov na seba dokázala po vylodení v Normandii viazať veľkú časť nemeckých síl. Ak by sa stala terčom útoku, nedokázala by vzdorovať, avšak nepriateľ sa neodhodlal zaútočiť na „dve divízie“. Nafukovacie tanky sa používali aj v Taliansku a Japonsku a ich nasadenie si môžete prostredníctvom fotografií pozrieť v našej galérii.