MENU
Menu
Hotel Prora.

Spektrum FOTO Nacisti postavili najväčší hotel sveta, dodnes vyráža dych

Na nemeckom ostrove Ruegen v Baltskom mori stojí najväčší hotel sveta. Na zápis do Guinessovej knihy rekordov mu však chýba jedna podstatná vec: funkčnosť. Obrovský kolos, ktorý nechali postaviť nacisti, je opustený.

Desaťtisíc izieb a všetky s výhľadom na more: to je sen mnohých hotelierov. Nacistický hotel s názvom Prora nimi disponuje, ale nikdy v nich žiadny hosť nespal. Masívny komplex ôsmich identický budov sa rozprestiera v dĺžke 4,5 kilometra len 150 metrov od pláže. Vznikol v rámci nacistického programu Kraft durch Freude (Sila cez radosť), ktorý mal robotníkom poskytovať čas a miesto na oddych.

Deviatim tisíckam stavbárov trvalo tri roky, kým Proru dokončili. NSDAP mala veľkolepé plány na vytvorenie rezortu, ktorý by tvorili štyri takéto obrovské hotely. Nachádzali by sa tu kiná, festivalové haly, bazény i prístav pre výletné lode. Len v izbách samotnej Prory bolo 20-tisíc postelí. V každej izbe s pôdorysom 5x2,5 metra boli okrem postelí aj šatník a umývadlo. Toalety, sprchy a kuchynky boli spoločné. V strede pásu budov bola stavba, ktorá sa v prípade potreby dala rýchlo premeniť na vojenskú nemocnicu.

V roku 1939, keď Proru dokončili, však vypukla druhá svetová vojna a Hitlerove priority sa zmenili. Stavebných robotníkov presunuli na iné miesta. Hotel neskôr využili utečenci z Hamburgu počas spojeneckého bombardovania mesta, neskôr sem zasa ušli ľudia z východného Nemecka pred postupujúcou Červenou armádou.

Po vojne tu sídlila posádka armády NDR, po zjednotení Nemecka v roku 1990 ju zasa istý čas využívala vojenská akadémia Bundeswehru. Počas vojny v Juhoslávii tu našli útočisko utečenci z Balkánu. Dnes je Prora z veľkej časti opustená, niekoľko blokov sa prerobilo a slúžia na iné účely. V roku 2011 tu napríklad otvorili hostel pre mladých so 40 posteľami a existujú plány rekonštrukcie hotela na moderný rezort. Fotografie z Prory nájdete v našej galérii.