MENU
Menu
Do Makoka by ste nechceli ísť ani na návštevu.

Spektrum FOTO Mesto na vode, ktoré nechcete vidieť: V Makoku sa žije naozaj zle

Je podobný Benátkam, ale celkom iný. Nigérijský slum s názvom Makoko je síce tiež pretkaný kanálmi, ale tu podobnosť s talianskym mestom končí. Makoko, ktoré je najväčším plávajúcim slumom sveta, by ste totiž určite nechceli navštíviť.

Lagos je pulzujúcou metropolou, ktorú obýva asi osem miliónov ľudí. Ide o administratívne a obchodné centrum Nigérie, ktorého centrum tvoria moderné výškové budovy. Makoko však leží na samom okraji Lagosu a čo sa týka ľudí, je typickým slumom. Tvoria ho tisíce chatrčí a hoci oficiálne sčítanie obyvateľov tu nikdy neprebehlo, odhaduje sa, že v ňom žije asi štvrť milióna ľudí.

Kedysi išlo o malú rybársku dedinu, ktorú založili koncom 19. storočia rybári prichádzajúci zo susedného štátu Benin. Sídlo sa postupne rozširovalo, nelegálne pribúdali stále ďalšie a ďalšie chatrče. Dnes tvoria jeho populáciu najmä ekonomickí migranti z krajín západnej Afriky. V olejovitej špinavej vode už nežijú takmer žiadne ryby a okolo pilierov, na ktorých sú postavené chatrče, sa zhromažďuje biela pena.

V jednej chatrči žije šesť až desať ľudí. Hlavný spôsob transportu tu tvoria rôzne doma vyrobené plavidlá, ktoré slúžia najmä na prepravu z chatrčí na pevninu a späť. Tí odvážnejší na nich vyrážajú aj ďalej na more, kde je voda čistejšia a vhodná na rybolov. Plavidlá tiež slúžia ako plávajúce obchody: ženy z nich predávajú jedlo, vodu a domáce potreby.

Obyvatelia Makoka nemajú žiadny prístup k základnej infraštruktúre. Pitná voda, elektrina či odvoz odpadu sú absolútne nedostupné, čo samozrejme predstavuje obrovské riziko pre verejné zdravie i životné prostredie. Spoločné latríny zdieľa v priemere 15 chatrčí a odpad samozrejme putuje do vody. Pitná voda sa kupuje od obchodníkov, ktorí vlastnia studne na pevnine. Úrady im podobný „luxus" nedoprajú, keďže vlastne vôbec nechcú, aby ľudia v tomto plávajúcom slume žili.

V júli 2012 vládni úradníci a policajti vpadli do Makoka a zlikvidovali množstvo čiernych stavieb. Oficiálnym dôvodom boli obavy o stav životného prostredia a katastrofálne hygienické podmienky, miestni si však myslia, že za všetkým bola snaha úradov predať pozemky pod slumom developerom. Situácia v Makoku tak ostáva naďalej biedna. Zlepšiť sa ju snažili rôzne organizácie stavbou plávajúcich škôl, kde mohli deti dostať vzdelanie, no tieto stavby sa potopili.

Fotografie z Makoka nájdete v našej galérii.