MENU
Menu

Spektrum FOTO: Marmorské vodopády: Nádherné dielo, ktoré stvorili starovekí Rimania

Osem kilometrov od talianskeho mesta Terni nájdete nádherné trojstupňové vodopády. Volajú sa Cascata delle Marmore alebo aj Marmorské vodopády. Nevytvorila ich však príroda, ale ľudia. Sú dielom starovekých Rimanov.

FOTO: Marmorské vodopády: Nádherné dielo, ktoré stvorili starovekí Rimania
Pred 2 200 rokmi sa v blízkosti mesta Terni žiadne vodopády nenachádzali. Rieka Velino, na ktorej dnes ležia, tiekla celkom iným korytom a končila v močiaroch. Stojaté vody však boli zdrojom chorôb, a tak rímsky konzul Manius Curius Dentatus navrhol výstavbu umelého kanála dnes známeho ako Curianská priekopa. Chcel tak odvodniť močiare a doviesť vodu k Marmorskému útesu, cez ktorý by pretekala do nižšie položenej rieky Nera. Písal sa rok 271 pred Kristom.

Najvyšší vodopád sveta je v Európe, jeho veľkosť si ťažko predstaviť

Dentatom navrhované riešenie však nefungovalo podľa jeho predstáv. Výstavba kanálu trvala desiatky rokov a v konečnom dôsledku ničomu nepomohla. Voda v močiaroch sa naďalej hromadila a pri výdatných dažďoch zaplavovala nielen Terni, ale aj mesto Reiti. Ich obyvatelia sa neustále hádali. Zatiaľ čo jedni chceli prietok kanála zväčšiť, druhí požadovali jeho uzatvorenie tak, aby sa obnovil stav pred výstavbou kanála.

FOTO: Hlavné mesto vodopádov: Nikde na svete ich nenájdete viac

Dohodu sa však nepodarilo uzavrieť ani do pádu Rímskej ríše. Barbarské vpády a neskorší vznik feudálneho systému ľudí z okolia močiarov vyhnali. Curianský kanál sa prestal udržiavať, hromadili sa v ňom usadeniny a močiare sa rozširovali. Až v 15. storočí nariadil pápež Gregor XII. výstavbu nového kanála v snahe nadviazať na Dentatov pokus o odvodnenie močiarov. Na Gregora XII. neskôr nadviazal pápež Pavol II. v polovici 16. storočia, ktorý do kanála nechal umiestniť stavidlá na reguláciu toku.

FOTO: Najkrajšie vodpády: je medzi nimi aj jeden slovenský

Konečný vzhľad dal Marmorským vodopádom architekt Andrea Vici koncom 18. storočia. Podarilo sa mu vyriešiť problémy s prebytkom vody v kanáli, ktoré už dnes neexistujú. Postarali sa o to záchytné nádrže hydroelektrárne na rieke Velino. Pracovníci nadbytočnú vodu vypúšťajú dvakrát denne: medzi 12:00 a 13:00 a medzi 16:00. V lete tak robia častejšie kvôli turistom, aby im umožnili pohľad na vodopády v celej ich kráse.

Marmorské vodopády majú výšku 165 a sú najvyššími vodopádmi, ktoré stvoril človek. Kedysi bol pohľad na ne súčasťou takzvanej „gavalierskej cesty", počas ktorej mladí a bohatí Angličania putovali Francúzskom a Talianskom hľadajúc korene západnej civilizácie. Ale o tom niekedy inokedy.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
19.1. 2019 9:00
Diskusia