MENU
Menu

Spektrum FOTO: Lesné mesto ukazuje, ako bude vyzerať bývanie v budúcnosti

Ekológia je v kurze a niet divu, že vznikajú čoraz zelenšie a ambicióznejšie architektonické projekty. S jedným prišlo aj talianske štúdio Stefano Boeri Architetti, ktoré chce v Mexiku vybudovať doslova lesné mesto. Prvé grafické návrhy naznačujú, ako by mohli bývať ľudia v budúcnosti.

FOTO: Lesné mesto ukazuje, ako bude vyzerať bývanie v budúcnosti
Lesné mesto by sa malo rozprestierať pri mexickom Cancúne na ploche 557 hektárov, pričom 70 percent tejto plochy by bolo pokrytej zeleňou. Ďalšie čísla hovoria o 130-tisíc obyvateľoch, 7,5 miliónoch vysadených rastlín a 116-tisícoch ton absorbovaného oxidu uhličitého ročne. Projekt sa zameriava najmä na princíp trvalo udržateľného rozvoja a sebestačnosti. Lesné mesto by mal obklopovať prstenec solárnych panelov a polí, pričom o zavlažovanie by sa starala odsolená morská voda. Energiu potrebnú na desalinizáciu a čerpanie vody by zabezpečovali práve solárne panely. Rovnako by vodu získavali aj samotní obyvatelia.

FOTO: Zvláštne obrázky vám ukážu, ako sú zvieratá naozaj ohrozené

Do mesta by sa nemalo dať dostať autom. Na okrajoch by existovali záchytné parkoviská, odkiaľ by premávali linky hromadnej dopravy poháňané elektromotormi.

FOTO: Úprimné reklamy vám ukážu, ako vyzerá korporátna honba za ziskom

Ide o skutočne ambiciózny projekt, ale či sa vôbec bude realizovať je zatiaľ vo hviezdach. Každopádne ukazuje, ako môže vyzerať budúcnosť ľudstva. Grafické návrhy nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Stefanoboeriarchitetti.com

DISKUSIA
21.11. 2019 20:00
Diskusia