MENU
Menu

Spektrum FOTO: Keď zemetrasenie zrovnávalo mestá: Vyvolalo aj ohnivé tornádo

Prišlo znenazdajky a rozsialo skazu obrovských rozmerov. Veľké zemetrasenie v Kantó otriaslo Japonskom 1. septembra 1923 a najviac zasiahlo mestá Tokio a Jokohama. Zemetrasenie s magnitúdou 7,9 zabilo 143-tisíc ľudí a udrelo v najnevhodnejšiu chvíľu.

FOTO: Keď zemetrasenie zrovnávalo mestá: Vyvolalo aj ohnivé tornádo
Bol krátko pred poludním a v mnohých domácnostiach sa práve varilo. Pre hustú drevenú zástavu v mestách to znamenalo katastrofu. Po zemetrasení sa rozpútalo ohnivé peklo, ktoré pripravilo 60 percent obyvateľov Tokia o strechu nad hlavou. V Jokohame zrovnalo so zemou až 90 percent všetkých domov. Cisár a jeho manželka skaze unikli vďaka tomu, že sa v tom čase nachádzali na dovolenke v horách. Najhorší osud pripravili plamene pre asi 38-tisíc robotníkov v oblasti Rikugun Honjo Hifukusho, kde sa kedysi nachádzal sklad vojenských uniforiem. Mysleli si, že ohňu ujdú, ale ten ich obkľúčil zo všetkých strán. O štvrtej poobede vzniklo ohnivé tornádo s výškou 100 metrov, ktoré sa prehnalo cez masy vystrašených ľudí. Len 300 z tých, ktorí sa tu zhromaždili, prežilo.

FOTO: Prach, ktorý zatienil Slnko: Púštne búrky vyhnali z domovov tisíce Američanov

Zemetrasenie zničilo dve najväčšie mestá Japonska a traumatizovalo celý národ. Ten sa v zúfalstve uchýlil k nacionalistickým, ktoré mu sľubovali, že ho znovu pozdvihnú. A tak sa Japonsko, ktoré vtedy lavírovalo medzi nacionalizmom a s ním spojenou vojenskou expanziou a demokraciou západného typu, rozhodlo pre prvú možnosť. Tá ho napokon vrhla nielen k okupácií Číny, ale aj do víru druhej svetovej vojny.

Kyštymská katastrofa: O prvom Černobyle vie len málokto

Zemetrasenie odhalilo aj to najhoršie, čo sa skrýva v ľuďoch. Pár hodín po katastrofe sa napríklad rozšírili klebety, že kórejskí prisťahovalci otravujú studne a plánujú zvrhnúť japonskú vládu (Japonsko od roku 1905 okupovalo Kóreu, o päť rokov neskôr ju anektovalo a vládlo jej železnou päsťou). V Tokiu a Jokohame tak začali prebiehať pogromy, počas ktorých Japonci zavraždili asi šesťtisíc Kórejčanov.

Keď jazero zabíjalo: Smrtiaci plyn otrávil stovky ľudí

V galérii nájdete fotografie, ktoré dokumentujú jednu z najväčších katastrof v dejinách Japonska.

DISKUSIA
3.11. 2019 20:00
Diskusia