Krátko po vypuknutí prvej svetovej vojny vpadli Nemci do Belgicka a Belgičania húfne opúšťali svoje domovy. 250-tisíc sa ich dostalo cez Lamanšský prieliv len s tým, čo vládali odniesť. Išlo o najväčšiu utečeneckú vlnu, akú dovtedy Veľká Británia zažila.

Belgičania sa dočkali vrelého privítania nielen od vlády, ale aj od bežných ľudí. Našli ubytovania nielen v novopostavených sídliskách, ale aj v domovoch Britov, ktorí mali miesto navyše. Nebolo to však zadarmo. Tí, ktorí boli schopní pracovať, sa museli podieľať na chode vojnovej mašinérie. Existovali dokonca továrne, kde pracovali výlučne belgickí utečenci.

Britská pohostinnosť pramenila aj z príbehov o krutosti, s akou sa Nemci chovajú k obyvateľom Belgicka. A napomáhal jej aj predpoklad, že vojna rýchlo skončí. Málokto si trúfol povedať, že bude trvať ešte štyri roky. Lenže keď sa konflikt naťahoval a uviazol na mŕtvom bode, začali vznikať aj šarvátky medzi Britmi a utečencami. Mnohí Briti si začali myslieť, že Belgičania u nich ostanú navždy.

Keď ale v novembri 1918 vojna skončila, 90 percent utečencov sa do roka vrátilo do svojej domoviny. Zvyšok odišiel o čosi neskôr. Po ich prítomnosti vo Veľkej Británii ostalo len málo pamiatok, napríklad v podobe fotografií, ktoré uvidíte v galérii.