MENU
Menu

Spektrum FOTO: Keď sa rybárči s ohňom: Starodávna tradícia pomaly umiera

Mnohé druhy rýb priťahuje svetlo rovnako ako mole. Niet divu, že ich správanie využívajú rybári, ktorí si tak uľahčujú prácu. Slede, makrely, šproty, sardely, sardinky: tie všetky sa nechajú nalákať ohňom a robia tak zo seba ľahkú korisť.

FOTO: Keď sa rybárči s ohňom: Starodávna tradícia pomaly umiera

Moderní rybári využívajú elektrické svetlá, ktoré poháňajú naftové generátory. Nie však na Taiwane. V jednej rybárskej osade sa stále praktizuje lov rýb tradičným spôsobom pomocou ohňa. Zapália bambusové fakle a na hladine spôsobia doslova masové hemženie rýb, najmä sardiniek.

Obrovské čínske farmy: Viete, čo sa na nich pestuje?

Každú noc opúšťa severovýchodné pobrežie Taiwanu asi 300 plavidiel, ale iba tri používajú pri love oheň. Starobylú tradíciu udržiavajú nažive tri desiatky rybárov, ktorí pochádzajú z mesta Jinšan. Od mája do júla pre nich vzniká trojmesačné časové okno, počas ktorého sa im sardinky doslova samé núkajú a neraz aj skáču do sietí.

FOTO: Morské príšery? Známy ruský rybár ukázal ďalšie úlovky

Rybári trávia na nočnom mori asi šesť hodín. Počas dobre smeny ulovia tri až štyri tony sardiniek, za ktoré na brehu dostanú v prepočte približne štyritisíc eur. Nie zlý zárobok v krajine, kde sa nožnice medzi bohatými a chudobnými čoraz viac roztvárajú.

Mladí ľudia však v takomto rybárčení nechcú pokračovať. Je to náročná práca a zárobok nik negarantuje. Keď už sa niekto rozhodne stať rybárom, hľadá radšej prácu na modernej lodi, ktorá používa elektrické svetlá a má početnejšie úlovky. Niet divu, že všetci rybári s fakľami majú už po šesťdesiatke.

OPTICKÁ HÁDANKA: Nájdete rybu v oceáne? Nám sa to podarilo

Úrady síce mladým ponúkajú istú garantovanú sumu peňazí, aby pomohli zachrániť tradičný spôsob lovu, to však nestačí.

Pred pár rokmi sa však začal konať každoročný festival ohnivého rybolovu, ktorí do Jinšanu nielen pritiahol viac turistov, ale zároveň aj rozšíril povedomie o tejto tradícii. V noci na more s rybármi cestujú lode plné turistov, ktorí chcú vidieť netradičnú činnosť na vlastné oči. Časť z peňazí za vstupné, ktoré turisti zaplatia, pritom putuje rybárom. A ak bude cestovateľov dosť, suma bude rásť a možno sa potom k tradičnému rybolovu vrátia aj mladí.

Ak nemáte cestu do Jinšanu, môžete si ohnivý rybolov pozrieť vo videu pod článkom.

DISKUSIA
4.9. 2019 0:00
Diskusia