MENU
Menu
Turistika pred takmer 150 rokmi.

Spektrum FOTO Keď bol turizmus v plienkach: Pozrite sa, ako sa chodilo na túry pred 150 rokmi

Územie, ktoré dnes poznáme ako Územie, ktoré dnes poznáme ako Yellowstonský národný park, obývali tisíce rokov domorodci. S príchodom bielych osadníkov zo západu sa všetko zmenilo. Došlo k násilnostiam, konfliktom i nútenému presídľovaniu. Aj vďaka tomu vznikol turizmus.

Ešte koncom 60. rokov 19. storočia boli oblasti štátov Wyoming a Montana, na ktorých sa dnes rozprestiera Yellowstone, nepreskúmané. V roku 1871 sa ale uskutočnila početná výprava, ktorá odhalila prírodné krásy regiónu. Americký Kongres sa podarilo presvedčiť, aby tu neprebiehala výstavba, a tak vznikol druhý najstarší národný park sveta. Ten prvý vznikol ešte v roku 1783 v Mongolsku a volá sa Bogd Khan Uul.

 

O pár rokov neskôr sa k Yellowstonu pridali aj ďalšie národné parky, ktoré začali priťahovať fotografov i turistov. Tí nemali moderný výstroj a predsa sa odvážili aj na nedostupné miesta, len aby mohli obdivovať vodopády, údolia gejzíry, jazerá i výhľady z vysokých kopcov. Ako vyzeral turizmus pred takmer 150 rokmi zistíte v našej galérii.