Reklama

FOTO Jedinečné ostrovy našej planéty: Aspoň jeden by ste mali navštíviť

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jedinečné ostrovy našej planéty: Aspoň jeden by ste mali navštíviť
    Zdroj: X.com/super_d_k/status/1877485603127803924/video/1
    Reklama
    magazin.sk

    Noel

    Editor

    Na svete existuje množstvo ostrovov, ktoré ponúkajú jedinečné prírodné krásy, kultúrne zaujímavosti a autentický spôsob života. Niektoré sa preslávili medzi turistami, iné ostávajú v tieni známejších susedov. Týchto päť ostrovov patrí medzi miesta, kde možno zažiť niečo výnimočné.

    Nusa Penida (Indonézia)

    Indonézsky ostrov Nusa Penida leží len niekoľko kilometrov juhovýchodne od Bali, no jeho charakter sa odlišuje od známejšieho suseda. Strmé útesy, tyrkysové lagúny a skryté jaskyne vytvárajú krajinu, ktorá pripomína rozprávkový svet. Najznámejším miestom na ostrove je pláž Kelingking, kde skalné útvary vytvárajú tvar pripomínajúci chrbticu dinosaura.

    Túra k nej vedie po strmých schodoch vytesaných do útesu, no odmenou je pohľad na biely piesok a priezračnú vodu. Nusa Penida sa stala útočiskom pre rajky, raje manty a ďalšie morské živočíchy. Potápanie pri miestach ako Crystal Bay alebo Manta Point patrí medzi najväčšie zážitky v tejto oblasti. Na rozdiel od Bali tu možno zažiť autentickejší vidiecky život a nájsť miesta, kde turizmus ešte neovládol každodennú realitu.

    Molokai (Havaj, USA)

    Molokai patrí medzi menej známe havajské ostrovy a jeho obyvatelia si dodnes uchovávajú časť tradičného spôsobu života. Nenachádzajú sa tu žiadne veľké rezorty ani luxusné hotely, a práve v tom spočíva jeho jedinečnosť. Západná časť ostrova ponúka dlhé piesočné pláže, kde takmer nikoho nestretnete. Východná strana sa mení na tropický raj s vodopádmi, hustými lesmi a historickými miestami.

    Útesy na severnom pobreží patria medzi najvyššie na svete a strmo klesajú do oceánu. Molokai je známy aj silným duchovným odkazom. Nachádza sa tu Kalaupapa, historická kolónia malomocných, kde pôsobil belgický misionár Damien de Veuster. Dnes je oblasť národným historickým parkom a pripomína príbehy ľudí, ktorí tu prežili celý život v izolácii.

    Islay (Škótsko)

    Ostrov Islay leží na západe Škótska a je známy predovšetkým liehovarmi. Produkuje sa tu niekoľko druhov whisky s charakteristickou dymovou a rašelinovou chuťou. Návšteva liehovarov ako Laphroaig, Lagavulin či Ardbeg patrí medzi povinné zastávky pre každého milovníka tohto nápoja. Islay však nie je len o whisky. Staré ruiny, keltské kríže a vetrom ošľahané pláže vytvárajú krajinu, kde sa minulosť prelína so súčasnosťou.

    Fauna ostrova je rovnako pôsobivá – hniezdia tu morské orly, tulene oddychujú na skalách a v okolí sa pohybujú jelene. Každoročne sa tu koná festival Fèis Ìle, kde sa stretávajú priaznivci whisky, škótskej hudby a tradičného jedla. Islay ponúka autentický škótsky zážitok v podobe drsného pobrežia, priateľských obyvateľov a histórie, ktorá je cítiť na každom kroku.

    Cresta de Gallo (Filipíny)

    Cresta de Gallo patrí medzi miesta, ktoré si stále uchovávajú status tajomného ostrova. Tento malý kus zeme v mori Sibuyan pri Filipínach ponúka biely piesok, ktorý sa postupne stráca v krištáľovo čistej vode. Ostrov nemá žiadne trvalé osídlenie, čo znamená, že návštevníci si musia priniesť všetko potrebné so sebou. Neexistujú tu hotely ani reštaurácie, len divoká príroda, pokoj a more.

    Potápanie a šnorchlovanie v okolí ponúkajú pohľad na farebné koraly a rôzne druhy morských živočíchov. Tí, ktorí sa rozhodnú prespať na ostrove, môžu sledovať západ slnka bez akéhokoľvek svetelného znečistenia, čo vytvára ideálne podmienky na pozorovanie hviezd.

    Föhr (Nemecko)

    Föhr patrí medzi Frízske ostrovy a nachádza sa v Severnom mori neďaleko hraníc s Dánskom. Je známy miernym podnebím, rozsiahlymi plážami a vidieckym prostredím, ktoré kontrastuje s neďalekými priemyselnými mestami Nemecka. Tradičné frízske domy s latkovými strechami, úzke uličky a zelené pasienky vytvárajú atmosféru, ktorá pripomína život spred niekoľkých storočí.

    Obyvatelia Föhru hovoria okrem nemčiny aj starou frízštinou, čo dokazuje silnú miestnu identitu. Ostrov ponúka množstvo cyklistických trás, pláže vhodné na prechádzky a možnosť objavovať prílivové oblasti Waddenského mora, ktoré patrí do zoznamu UNESCO. Föhr je známy aj tradíciami, ako je každoročný Biikebrennen – obrovské ohne zapálené na znak konca zimy.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Noel

    Editor
    Cestovanie, história a technológie. To sú tri veci, o ktorých píše najradšej, no keď treba, rád na Magazíne zaskočí s autorstvom do akejkoľvek z rubrík.