MENU
Menu

Spektrum FOTO: Hľadáte chladivú turistiku? Staroveké jaskynné cesty sú presne pre vás

Turistika v lete je neraz náročnejšia než v iných ročných obdobiach. V batohu treba niesť veľké množstvo tekutín, človeku hrozí úpal a spolu s potom odchádzajú z tela aj minerály, ktorých nedostatok môže spôsobiť bolestivé kŕče. Chládok a tieň je spásou každého turistu a trasy v úzkych roklinách sú v súčasnosti ideálnym miestom na trávenie voľného času.

FOTO: Hľadáte chladivú turistiku? Staroveké jaskynné cesty sú presne pre vás
U nás máme Slovenský raj, Taliani majú zase Via Cava. Ide o unikátnu spleť starodávnych úzkych chodníčkov, ktoré lemujú strmé skalné steny. Niektoré majú výšku až 20 metrov a ľudia so sklonmi ku klaustrofóbii tu môžu mať problémy. Tieto trasy tvoria sieť, ktorá spája toskánske mestečká s poľami, potokmi, ale i hrobkami.

Najstaršie artefakty svojho druhu: Aké unikáty sa archeológom podarilo nájsť?

Nie je známe, kto tieto cesty vytesal. Jednoznačne však išlo o ľud, ktorý tu sídlil ešte v časoch, keď neexistovala Rímska ríša. Možno to boli Etruskovia, ktorí obývali Apeninský polostrov už 500 rokov pred Rimanmi. Via Cava však môže byť aj podstatne staršia.

Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli

Nepoznáme ani účel týchto ciest. Prečo ľudia v staroveku namáhavo sekali do skál, ak ich mohli obísť? Skôr sa predpokladá, že tieto prechody mohli slúžiť ako kameňolomy či dokonca umelé vodné toky. Nevylučuje sa však ani ich obranná funkcia.

Tarpeina skala: Miesto, kde končili životy rímskych zradcov

Za čias Rímskej ríš sa Via Cava stala súčasťou cestnej siete a spájala Rím s mestom Manciano. Dnes je zasa obľúbeným miestom pre turistov, ktorí hľadajú nielen príjemný chládok, ale aj miesto, ktoré dýcha starovekou históriou a neznámom. Fotografie nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
28.7. 2019 22:00
Diskusia