MENU
Menu
Jazero Attabad.

Spektrum FOTO Fascinujúce modré jazero vzniklo len pred pár rokmi, stvorila ho katastrofa

Očarujúca modrá farba jazera Attabad, ktoré tróni medzi vysokými štítmi pohoria Karakoram v severnom Pakistane, očarí každého cestovateľa. Málokto však vie, že toto jazero vzniklo pomerne nedávno vďaka obrovskej katastrofe.

V januári 2010 došlo v tejto oblasti k obrovskému zosuvu pôdy, ktorý zrejme spôsobilo zemetrasenie. Masa zeminy doslova pochovala celú dedinu Attabad, ktorá ležala približne 760 kilometrov od Islamabádu. Zároveň prehradila tok rieky Hunza a údolie sa rýchlo začalo plniť vodou. V dôsledku toho muselo asi šesťtisíc ľudí opustiť svoje domovy, ktoré sa o pár týždňov ocitli pod hladinou vody.

 

Päť mesiacov po zosuve pôdy malo jazero Attabad na dĺžku už 21 kilometrov. Vinie sa v úzkom údolí ako obrovský modrý had a stalo sa lákadlom pre turistov. Avšak pre domácich, ktorých postihla katastrofa, je vznik jazera skôr tragédiou. Voda zničila mešity aj budhistické chrámy, zaplavila staré budovy s prekrásnymi vyrezávanými trámami, zlikvidovala stáročné jablone. Prílev turistov a s nimi súvisiacich peňazí je pre miestnych len malou náplasťou.

Fotografie z jazera Attabad nájdete v našej galérii.