MENU
Menu
Ostrov Montecristo.

Spektrum FOTO Dumas sa inšpiroval skutočným ostrovom, na Montecristo sa však dostanú len vyvolení

Niet azda klasickejšieho príbehu o pomste než je Gróf Monte Christo. Vedeli ste, že autor tohto románu Alexander Dumas sa inšpiroval pri jeho písaní skutočným miestom? Ide o ostrov Montecristo, ktorý dnes patrí Taliansku.

Donedávna bol vstup na ostrov prísne zakázaný. Celých 40 rokov sem nesmel vstúpiť ani jeden turista a aj dnes dostane povolenie maximálne tisícka cestovateľov ročne. Kedysi tu pritom bolo pomerne čulo. V 5. storočí do tunajších jaskýň unikli mnohí ľudia pred vyčíňaním Vandalov, ktorí v roku 455 vyplienili Rím. Práve oni dali ostrovu meno „Mons Christi", teda v preklade „Kristova hora". Začiatkom 7. storočia tu vznikol Kláštor svätého Mamiliána a priebehu nasledujúcich rokov sa vďaka darom stali tunajší mnísi mimoriadne bohatými.

V polovici 16. storočia však prišla katastrofa. Známy pirát Chajruddín Barbarossa ostrov dobyl a urobil si z neho základňu, okolo ktorej sa začali postupne ovíjať legendy o skrytom poklade. Nazhromaždiť ho mal Barbarossov nasledovník Turgut Reis. O jeho nájdenie sa pokúsili stovky ľudí, no nikdy sa im to nepodarilo, a práve táto legenda o poklade inšpirovala aj Dumasa pri písaní jeho slávneho románu.

Dumas prišiel na Montecristo v roku 1842 v sprievode Napoleonovho synovca. Ostrov si okamžite zamiloval a rozhodol sa mu venovať priestor v knihe, ktorej hlavným protagonistom bude nespravodlivo odsúdený Edmond Dantes túžiaci po pomste.

V roku 1971 vyhlásili Montecristo za prírodnú rezerváciu a úrady sem zakázali vstup. Napriek tomu sa na ostrov dostali potkany a doslova ho zamorili. Ich populácia sa nepredstaviteľne rozrástla a prakticky vyhubila niektoré druhy vtákov. Ministerstvo životného prostredia napokon rozhodlo o bombardovaní ostrova plechovicami s otravou na potkany. Na Montecristo v januári 2012 zhodili celkovo 26 jedu napriek námietkam ochranárov, že môže dôjsť k ekologickej katastrofe. Našťastie sa ich predpovede nevyplnili a potkany sa podarilo vyhubiť.

Dnes sa na ostrov môže dostať tisícka turistov ročne, aby nedošlo k narušeniu vznikajúcej prírodnej rovnováhy.