MENU
Menu
Drevorubači v Britskej Kolumbii.

Spektrum FOTO Drevorubači v Kanade: Pozrite sa, aké obrovské stromy kedysi stínali

Dokončenie Kanadskej pacifickej železnice v roku 1886 odštartovalo v provincii Britská Kolumbia na západe krajiny novú éru ťažby dreva. Začalo sa s výrubom aj v tých častiach provincie, ktoré boli dovtedy nerentabilné. A práve z tohto obdobia pochádzajú fotografie v našej galérii.

Náročný terén bol veľkou, ale nie neprekonateľnou prekážkou. Vo vysokých cédrových a borovicových lesoch sa totiž skrývali peniaze a podnikavci videli namiesto stromov bohatstvo. A zatiaľ čo na chladnejšom východe provincie sa dali kmene prepravovať pomerne jednoducho kĺzaním po zamrznutých cestách, na západe bola logistika zložitejšia.

Ku koľajam ťahali mohutné kmene traktory, nákladiaky, kone i voly. Budovali sa dômyselné drevené sklzy, spílené stromy sa spúšťali dolu prúdom riek. V drevárskom priemysle sa točili stovky tisíc dolárov a v roku 1930 pochádzala polovica ročnej kanadskej produkcie dreva práve z Britskej Kolumbie.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa však obchod s drevom zmenil. Predtým export mieril najmä do Veľkej Británie, ale tá musela presmerovať tok peňazí do vojnovej mašinérie. No a tá drevo nepotrebovala. Našťastie pre priemyselníkov tu boli americké celulózové korporácie, ktoré zažívali boom.

Drevorubači pracovali od svitu do mrku šesť dní v týždni. Bývali v malých chatrčiach uprostred divočiny, ktoré sa hemžili plošticami. Na kvalite života nepridával ani zápach. Išlo o mix dymu, potu a sušiaceho sa oblečenia. Alkohol bol na väčšine miest zakázaný, práca bola už tak dosť nebezpečná.

 

Na druhej strane mali drevorubači k dispozícii kvalitné jedlo. A mali ho dostatok. Zatiaľ čo dnes potrebuje priemerný chlap asi dvetisíc kalórií denne, drevorubač v Britskej Kolumbii potreboval sedemtisíc kalórií. Drinu, ktorú zažívali približne do polovice 20. storočia uvidíte v našej galérii.