MENU
Menu

Spektrum FOTO: Detailné fotky Mesiaca z 19. storočia, ktoré o 100 rokov predbehli dobu

V roku 1874 vydali astronóm James Nasmyth a vynálezca James Carpenter prelomovú knihu v oblasti lunárnej geológie. Mala názov Mesiac ako planéta, svet a satelit a na 276 stranách zhrnuli vedci poznatky, ktoré nadobudli za 30 rokov výskumu. A ponúkli verejnosti aj na tú dobu absolútne unikátne fotografie.

FOTO: Detailné fotky Mesiaca z 19. storočia, ktoré o 100 rokov predbehli dobu
Zábery, ktoré zhotovili Nasmyth a Carpenter, boli pre ich súčasníkov absolútnym sci-fi. Sú také detailné, až sa zdá, že ich odfotila sonda niektorej z vesmírnych misii Apollo o takmer storočie neskôr. Dnes by bolo možné zvečniť Mesiac rovnakým spôsobom aj pomocou pomerne lacného vybavenia, ale v tých časoch bola fotografia iba v plienkach. Fotenie priamo cez teleskop bolo nemožné, tak ako sa mužom podarilo zábery zhotoviť?

Čína buduje umelý Mesiac, chce osvetľovať mestá

Pravdupovediac, hlavnú zásluhu mal James Nasmyth. Ten desiatky hodín sledoval povrch Mesiaca cez teleskop. Potom kreslil skice kráterov a podľa nich vyrábal sadrové modely. Tie následne fotil na čiernom pozadí a so silným osvetlením, ktoré napodobňovalo slnečné lúče. Výsledok bol ohromujúci.

Bizarné príbehy o stvorení sveta, ktorým ľudia naozaj verili

Nasmyth bol svojím spôsobom génius, aj keď nie na poli astronómie. Zaujímal sa skôr o konštruktérstvo. Narodil sa v Edinburghu do rodiny maliara. Už v mladosti však preukazoval veľké nadanie pre výrobu rôznych mechanizmov. Ako 17-ročný postavil svoj prvý model parného motora, o štyri roky neskôr už vyrobil funkčný parný dopravný prostriedok pre šiestich pasažierov.

6 spôsobov, ktorými môže vesmír zničiť Zem

Netrvalo dlho a založil si vlastnú továreň ťažkého strojárstva. A práve v tejto fabrike vynašiel a vyrobil prvý parný buchar. Ten okamžite zožal mimoriadny komerčný úspech a zarobil Nasmythovi toľko peňazí, že muž mohol ako 48-ročný pokojne a pohodlne odísť do penzie. Práve vtedy sa začal venovať svojim dvom vášňam: astronómii a fotografii.

Zábery, ktoré zhotovil, si môžete pozrieť v našej galérii.

DISKUSIA
20.12. 2018 20:00
Diskusia