MENU
Menu

Spektrum FOTO: Desivé talianske múmie. Ako vznikli?

Obyvatelia talianskej dediny Venzone boli po celé storočia zmätení z toho, čo sa deje s telami zosnulých. Telá uložené pod miestnym kostolom totiž nejavili takmer žiadne známky rozkladu. Až donedávna išlo o záhadu a tu je jej vysvetlenie.

FOTO: Desivé talianske múmie. Ako vznikli?
Prvá zmienka o takmer perfektne zachovaných mŕtvolách sa objavila ešte v roku 1647. Kostol prešiel rekonštrukciou, pri ktorej bolo odhalených asi 40 tiel. Šok, ktorí vtedy ľudia zažili, bol neopísateľný. O múmiách totiž dovtedy vôbec nepočuli a zrazu ich mali veľký počet priamo pred očami.

Dedina sa čoskoro stala atrakciou, ktorá priťahovala pútnikov z celého sveta a dokonca ju navštívili aj pápež a francúzsky cisár Napoleon Bonaparte. Dokonca aj v súčasnosti sa v dedine z času na čas objavia turisti a na múmie sa pokojne môžete ísť pozrieť aj vy. Vo Venzone sú dokonca niektoré telá aj vystavené na miestnej radnici.

Až moderná veda ponúkla riešenie tejto obrovskej záhady. Stojí za ňou parazitická huba s latinským názvom hypha tombicina, ktorá sa vyskytuje v hrobkách. Mŕtve telá rýchlo zbaví tekutín ešte predtým, než sa začnú rozkladať a tak ich v podstate konzervuje.

FOTO: Desivé talianske múmie. Ako vznikli?
Mnohí obyvatelia dediny Venzone ešte aj v súčasnosti hrobky zosnulých navštevujú a trávia s nimi čas. Tvrdia, že ide o požehnanie z nebies a že zosnulý ich vďaka tomu nikdy neopustia.

Skúste si ale predstaviť, čo asi musel prežívať človek, ktorý odhalil prvú z týchto múmií. Príjemné pocity to v tmavých a tesných priestoroch rozhodne neboli. Viac fotografií nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
8.8. 2016 7:45
Diskusia