V 12. a 13. storočí vyrastali v Bologni veže ako huby po daždi. Stavali ich bohaté rodiny ako symboly svojho postavenia a dôležitosti a v čase najväčšej slávy ich bolo najmenej 180. Koncom 13. storočia však mnohé z nich zbúrali a ďalšie sa jednoducho zrútili. Pre iné sa našlo rôzne využitie: slúžili ako väznice, obchody či obytné budovy. K posledným demoláciám došlo v roku 1917 v rámci ambiciózneho, ale v konečnom dôsledku nešťastného plánu na rekonštrukciu mesta.

Dnes už v Bologni stojí len asi dvadsiatka veží. Najslávnejšími sú Asinelli a Garisenda, z ktorých sa stali symboly mesta.

Obe sú pomenované podľa rodín, ktoré ich nechali postaviť. Asinelli meria 97 metrov, Garisenda je podstatne nižšia, má iba 48 metrov. Známa je však tým, že sa nakláňa o 3,2 metra. Spočiatku mali obe veže rovnakú výšku, no v 14. storočí museli z Garisendy ubrať, aby sa kvôli náklonu nezrútila. Asinelli v tom čase pre zmenu vyrástla. Obe veže spojil drevený most, ktorý však zhorel pri požiari v roku 1398. Dnes sa dá po schodoch vystúpiť nahor a užiť si fantastický výhľad na mesto.

Bolognské veže uvidíte v našej galérii.