Húsenica si najprv nájde vhodné miesto, kde sa usídli, kŕmi a rastie. Vie však, že raz príde čas, keď sa bude musieť zakukliť, a aby sa v tomto zraniteľnom štádiu uchránila pred predátormi, postaví si čosi, čo sa ponáša na miniatúrny zrub.

Úkryt poskytuje nielen vynikajúce maskovanie, ale je aj mimoriadne odolný. Húsenica ho totiž spriada vláknami podobnými hodvábu, ktoré sú veľmi pevné a dobre držia materiál pokope. A ako ukázala štúdia, ktorá sledovala 42 húseníc s latinským názvom Clania crameri, ktoré patria do rodu vreckovcovitých, hmyz si stavbu dokonca aj plánuje. Paličky totiž umiestňuje podľa veľkosti od najväčšej po najmenšiu.

Tieto „chatky“ sú pre húsenice dôležité aj potom, ako sa z nich stanú mole. Samičky totiž nemajú krídla a sú veľmi zraniteľné. Domček si ťahajú všade so sebou a na dlhšiu dobu vylezú len počas párenia. Potom sa skryjú späť, nakladú vajíčka a zomrú. Vyliahnuté larvy však neostávajú doma, ale stavajú si vlastné príbytky. Fotky niekoľkých architektonických diel si môžete pozrieť v našej galérii. A určite nevynechajte ani nasledujúce video.