V roku 1798 prišiel do Egypta s expedičným vojskom Napoleon, krátko po ňom dorazili Briti. Práve ich vplyv posunul Egypt z arabského sveta akosi na západ. Keď sem v roku 1845 prišiel anglický spisovateľ William Thackeray, mohol len konštatovať: „Níl lemujú oceľové mlyny, Egypt nevyzerá ani trochu východne.“

V polovici 19. storočia tu začal vznikať turistický ruch. Vzostup egyptológie a dokončenie Suezského prieplavu znamenali pre Egypt tak potrebnú ekonomickú vzpruhu. Začali sem prichádzať cestovatelia najmä zo západnej Európy a brilantný britský vizionár Thomas Cook ich dychtivosť po spoznávaní cudzích krajín využil. Založil cestovnú kanceláriu, ktorá zbankrotovala až v roku 2019.

Cook ponúkal okrem iného spoznávanie Nílu a pamiatok starovekého Egypta. Išlo o zábavku pre bohatých, ale o klientelu nemal núdzu. Turisti sa nechávali fotografovať pred sfingou a pyramídami, niektorí z nich sa dokonca odvážili na pyramídy aj vystúpiť. V Egypte sa množili fotografické štúdiá, po púšti sa zrazu premávali karavány s ťažkým fotografickým vybavením. Rozmohol sa aj biznis so suvenírmi.

Fotografie, ktoré uvidíte v našej galérii, dokumentujú práve prvopočiatky turizmu v Egypte, ktorý sa postupne rozmohol až do takej miery, v akej ho poznáme dnes.