MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Zotavovňa sa zmenila na mentálny ústav plný hrôzy a duchov

Mentálny ústav Trans-Allegheny Lunatic Asylum bol postavený s úmyslom poskytnúť pacientom s psychickými ochoreniami príjemný priestor na zotavenie. Avšak, rýchlo sa z neho stal dom hrôzy v ktorom pacienti umierali a ich duše nenašli pokoj, ale dodnes vyvolávajú v návštevníkoch strach.

FAKTY X: Zotavovňa sa zmenila na mentálny ústav plný hrôzy a duchov
Trans-Allegheny Lunatic Asylum v Západnej Virgínii v Spojených štátoch amerických bol ústav na liečbu mentálnych chorôb. Ústav zahájil svoju činnosť v roku 1863 a mal slúžiť 250 pacientom, pričom každý z nich mal mať vlastnú izbu s veľkým oknom, aby mali dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. Stavba bola konštruovaná tak, aby sa pacienti cítili ako doma, bolo o nich dobre postarané a mohli sa zotaviť. Ústav mal dokonca aj vlastnú farmu, ktorá zabezpečovala čerstvé potraviny.

FAKTY X: Zabil Sirhán Bišára Sirhán Roberta Kennedyho, alebo sedí v base nevinne?

V roku 1881 začal počet pacientov s mentálnymi diagnózami prudko narastať a v ústave bolo zrazu o 500 pacientov viac, než bola pôvodná kapacita. Ústavu sa nedarilo dodržiavať kapacitu, pacienti každým dňom pribúdali, komfort sa znižoval a nestíhali ani potravinové zdroje, ktoré boli určené pre tri stovky ľudí. Pacienti hladovali, čo ich zdravotný i psychický stav iba zhoršovalo. V 50. rokoch 20. storočia v ňom bolo naraz umiestnených až 2400 pacientov a ústav praskal vo švíkoch.

FAKTY X: Treba sa báť? Videní UFO bolo viac, než si myslíte

Pacienti spávali na podlahe v studených izbách kvôli nedostatku nábytku a tepla. Personál v preplnenom ústave bol prepracovaný, hygiena v zariadení tiež výrazne poklesla. Tapety sa odlupovali zo stien a zúfalí pacienti ich pri záchvatoch strhávali. Pacientov, ktorí boli ťažko zvládnuteľní zamykali do klietok na chodbách, aby uvoľnili miesta v izbách pre pacientov s ľahším stavom. Ľudia v ústave vo veľkom umierali a cintorín pri zariadení sa rozrástol až na desivých 270 hektárov.

FAKTY X: Tají americká vláda kontakt s mimozemšťanmi?

Trans-Allegheny Lunatic Asylum ukončil svoju činnosť v roku 1994. Ústav je od roku 2007 prístupný ako atrakcia pre návštevníkov, ktorí majú chuť a odvahu prejsť sa po opustenom zariadení. Všetko zariadenie ostalo v ústave nedotknuté, čo nie je pre návštevníkov práve príjemný pocit. Avšak najdesivejšie sú pri návšteve ústavu stovky duší pacientov, ktorí v zariadení nenašli zotavenie, ale smrť v útrapách. Nahliadnite do ústavu hrôzy aspoň prostredníctvom záberov, ktoré nájdete vo videu nižšie.

DISKUSIA
8.7. 2019 12:00
Diskusia