MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Zmiznutie katolíckeho kňaza: Dala ho zavraždiť tajná služba?

Rímskokatolícky kňaz Henry Borynski ušiel v roku 1940 pred nacistami z Poľska do Veľkej Británie. Zakotvil v meste Bradford, kde v tom čase žilo asi 1500 imigrantov z Poľska, a stal sa tak vedúcim ich provizórnej farnosti. Jedného dňa však bez stopy zmizol a dodnes sa nepodarilo zistiť, čo sa s ním stalo. Mala prsty v likvidácii Borynského poľská tajná služba?

Borynského život vo Veľkej Británii bol v podstate rutinou. Viedol omše, oddával snúbencov a mal samozrejme na starosti aj pohreby. Najvzrušujúcejšou udalosťou v jeho živote bola aktívna účasť na protikomunistických protestoch v roku 1952. Možno práve tá ale napokon spôsobila, že kňaz sa akoby vyparil.

FAKTY X: Geniálny obor a sériový vrah: Edmund Kemper nedával obetiam šancu

13. júla 1953 Borynskému ktosi zavolal s tým, že ho chce vidieť kanonik Boleslaw Martynellis, ktorý stál na čele farnosti pred Borynským. Kňaz sa teda vydal do kanonikovho domu, ale tam zistil, že Martynellis ho vôbec nechcel vidieť. Borynski sa teda vrátil domov. Identitu volajúceho sa nikdy nepodarilo odhaliť. Ešte v ten večer zazvonil telefón opäť a Borynského komorná započula časť rozhovoru. Kňaz podľa nej rozprával málo a volajúcemu odpovedal po poľsky krátkymi vetami. Znel rozrušene. Komorná si spomenula, že kňaz vyslovil vetu: „Už je čas, idem." Potom si vzal klobúk a kabát a vyšiel z domu. Komornej napadlo, načo asi bude kňazovi v teplý letný večer hrubý plášť, ale potom tú myšlienku pustila z hlavy. Vyprevadila muža z domu a už ho nikdy nevidela.

FAKTY X: Gróf zo Saint Germain: Šikovný podvodník, alebo Večný Žid?

V tú noc už sa nevrátil domov a komorná informovala políciu. Muži zákona sa na Borynského popýtali u všetkých jeho známych a následne vyhlásili, že vyšetrovanie nespustia. Kňaz podľa nich nemal žiadnych nepriateľov a neexistovala možnosť, že by ho niekto uniesol, alebo mu ublížil. Policajtom sa však nepodarilo logicky vysvetliť, kde sa teda Borynski nachádza.

O mesiac neskôr kontaktoval úrady kanonik Martynellis. Napadli ho dvaja muži, zbili ho a povedali mu, aby mlčal.

Potom o prípade nebolo deväť rokov nič počuť.

V roku 1962 sa k vražde priznal agent KGB a vrah Bohdan Stašinsky, ktorý mal prsty aj v smrti ukrajinských nacionalistických vodcov Stepana Banderu a Leva Rebeta. Borynského zabil podľa vlastných slov omylom, myslel si, že ide o niekoho iného. Kňaza podľa vlastných slov zavraždil sprejom s jedovatým plynom, a keď zistil, že zabil nesprávneho, telo ukryl v močiari. Lenže Stašinského tvrdenia sa nikdy nepodarilo dokázať a telo sa nenašlo.

FAKTY X: Zmiznutie dieťaťa a zmena identity: Zavraždili rodičia svojho syna?

Až 50 rokov po Borynského zmiznutí sa v relácii televízie BBC objavil vyslúžený policajt, ktorý tvrdil, že vyšetrovanie prebehlo, ale v tajnosti. Malo sa zistiť, že Borynski bol členom poľskej tajnej služby, ale svojvoľne opustil jej rady a ušiel do Británie, trestom za čo mala byť smrť. Podľa policajta bol vo vražde zapojený aj kanonik Martynellis, ktorý posielal informácie o Borynskom poľskej tajnej službe. Policajtove tvrdenia sa ale taktiež nepodarilo dokázať, a tak smrť Henryho Borynského ostáva dodnes záhadou.

DISKUSIA
11.10. 2019 10:00
Diskusia