MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Zmiznutie dieťaťa a zmena identity: Zavraždili rodičia svojho syna?

Tajomstvo, ktoré obklopuje Bobbyho Dunbara, je desivejšie než vražda. Nejde len o jedného chlapca, ktorý sa stratil, ale aj o ďalšieho, ktorého zrejme uniesli, aby nahradil toho strateného. Čo sa vlastne stalo malému Bobbymu a jeho rodine a prečo kvôli nemu trpelo aj druhé dieťa?

FAKTY X: Zmiznutie dieťaťa a zmena identity: Zavraždili rodičia svojho syna?

Všetko začalo 23. augusta 1912, keď Percy a Lessie Dunbarovci zobrali svojich synov Alonza a štvorročného Bobbyho k jazeru Swayze v Louisiane. Toho dňa sa Bobby stratil. Pátrali po ňom desiatky dobrovoľníkov, ktorí napokon objavili odtlačky malých nôh vedúce k železnici. Začali sa šíriť reči, že chlapca uniesol potulný vandrák a spoločne niekam odišli vlakom.

FAKTY X: Obete, ktoré si vrah odfotil: Ich osudy sa nepodarilo objasniť

Percy, ktorý bol v tom čase úspešným realitným maklérom, okamžite zaplatil súkromnej detektívnej agentúre, aby Bobbyho našla. Nechal tiež vyrobiť tisíce kópií synovej fotky a rozvešať ich vo všetkých južných štátoch USA. Rozpútalo sa obrovské pátranie.

FAKTY X: Tajomné zmiznutie holandských študentiek: Našli sa ich kosti a podprsenky

O osem mesiacov neskôr, v apríli 1913, dostali Dunbarovci správu z Mississippi. Chlapec, na ktorého sedel Bobbyho popis, sa práve nachádzal v mestečku Hub. Sprevádzal ho istý William Walters, opravár klavírov, ktorý s chlapcom cestoval, a mal povolenie od jeho matky Julie Andersonovej. Podľa Julie bol chlapec nemanželským synom brata Williama Waltersa a volal sa Bruce Anderson. Napriek tomu však súd nepochopiteľne uznal, že ide o strateného syna Dunbarovcov.

Niektoré noviny uvádzali, že chlapec po súdnom procese plakal a kričal na Juliu: „Mama!" Ďalšie zasa tvrdili, že mladší syn Dunbarovcov tohto chlapca okamžite identifikoval ako svojho brata Bobbyho. Julia, ktorá nemala peniaze na to, aby si mohla dovoliť kvalitného právnika, sa musela zmieriť s tým, že prišla o syna. Prípad bol uzavretý.

Williama Waltersa odsúdili za únos a strávil dva roky vo väzení. Bruca Andersona vychovali Dunbarovci ako vlastného syna a on čoskoro na svoju skutočnú matku zabudol. Celý život strávil ako Bobby Dunbar a je pochovaný v hrobke Dunbarovcov. Len raz navštívil mesto v Mississippi, kde ho „našli". Mal štyri deti a zomrel v roku 1966.

FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy

V roku 1999 sa o prípade dozvedela „Bobbyho" vnučka Margaret Dunbar-Cutwrightová. Stalo sa tak potom, ako zomrel jej brat, a v jeho pozostalosti sa našli fotografie malého Bobbyho. Nechala si urobiť test DNA a zistilo sa, že v skutočnosti nie je pokrvná príbuzná Dunbarovcov. Ak by tento test existoval v roku 1913, nikdy by nedošlo k zámene identít a Julia Andersonová by neprišla o syna. Margaret tiež zistila, že „Bobby" bol skutočne synom Bruca Andersona a William Walters sedel dva roky vo väzení za zločin, ktorý sa vlastne nestal.

Záhadou ostáva, prečo Dunbarovci považovali Bruca za svojho strateného syna. Museli predsa vedieť, že nejde o ich potomka, a napriek tomu dostali prípad na súd a vyhrali ho. Je veľmi pravdepodobné, že poznali skutočný osud „strateného" Bobbyho, možno mu dokonca sami ublížili a dokonca zomrel. Tým, že získali do opatery Bruca a tvrdili, že ide o ich syna, sa mohli snažiť zakryť svoj zločin. Pravdu sa však zrejme nedozvieme.

DISKUSIA
5.8. 2019 12:00
Diskusia