MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Zjavoval sa každých 35 dní: Kým bol záhadný muž s prezývkou Kožkár?

Bol to muž, ktorého nešlo obísť. Jeho príchod očakávali mnohí obyvatelia miest postavených pri riekach Hudson a Connecticut. Podľa toho, kedy navštevoval ich mestá, sa dali takmer nastaviť hodinky. Leatherman, ktorému by sme po slovensky mohli hovoriť „Kožkár", bol jednou z najzáhadnejších osôb v dejinách.

FAKTY X: Zjavoval sa každých 35 dní: Kým bol záhadný muž s prezývkou Kožkár?
V mestách sa zjavoval každých 35 dní. Ulicami prechádzal opierajúc sa o barlu, bez nej by nezvládol ani krok. Okrem nej nemal veľa osobných predmetov a tým, ktorý najviac priťahoval pozornosť, bol kožený kabát. Ten si Kožkár pozošíval sám z kusov rôznej veľkosti i farby. Nik nevedel, kým vlastne Leatherman je a odkiaľ pochádza. Ľudia sa však k tulákovi nevábneho vzhľadu správali dobre, vítali ho a on im oplácal rovnakou mincou.

FAKTY X: Upír v ľudskej koži: Vyčíňaniu beštie podľahli štyri dievčatá

Kožkár bol pomerne robustný a vysoký muž, oveľa plynulejšie hovoril po francúzsky než po anglicky, ale často komunikoval len gestami a pazvukmi. Počas viac než 30 rokov sa zastavoval vždy v tých istých domoch, ktorých majitelia už vopred pripravovali viac jedla, aby mohli Leathermana pohostiť. Dokonca aj niektoré školy zatvárali skôr, aby žiaci stihli pozrieť sa na zvláštnu postavu prechádzajúcu ich mestom.

FAKTY X: Najdesivejšia videohra: Smutný Satan je nevyriešenou záhadou

Špekulovalo sa, že Kožkár je pôvodom Kanaďan, pokojne ale mohlo ísť aj o prisťahovalca z Francúzska. Nik tiež presne nezistil, prečo nosil kabát z koží, ktorý mohol vážiť až 30 kilogramov. Záhadou ostáva aj to, prečo prakticky celý svoj dospelý život kráčal stále po tej istej trase dlhej približne 580 kilometrov. Niektoré čriepky z jeho života sa však podarilo zistiť rodinám, ktoré mu dávali jedlo. Kožkár bol silno veriaci katolík a neustále so sebou nosil modlitebnú knihu vo francúzštine. V piatok nikdy nejedol mäso, zato si však rád doprial fajčenie fajky. Inak bol ale uzavretý a v prípade, že sa ho niekto pýtal na osobné veci, mlčal.

V roku 1888 zasiahla územie, na ktorom sa Leatherman pohyboval, silná snehová búrka. Mnohí ľudia sa obávali o tulákovo zdravie a život, napriek tomu však Kožkár pokračoval vo svojej púti, akoby sa nič nestalo. O rok neskôr však ľudia na jeho hornej pere uvideli veľký vred. Prišli snahy o hospitalizáciu muža, dokonca ho zatkli, len aby ho mohli ošetriť. On však zo zajatia ušiel. Trvalo len pár týždňov, kým jeho telo našli v jaskyni neďaleko mesta Ossining v štáte New York. Kožkára zabila rakovina.

FAKTY X: Záhadné gule v Kostarike: Aká civilizácia ich dokázala opracovať?

Po Leathermanovej smrti sa začali šíriť rôzne klebety, zväčša nepravdivé. V jedných novinách sa dokonca objavovali správy, že bol kanibalom a zneužíval deti. Miestni však vtrhli do redakcie a vyhrážali sa „novinárom" násilím. Periodikum onedlho ukončilo činnosť.

Pohreb zaplatilo mesto a na pomníku je vyryté meno Jules Bourglay. Nik nevie, prečo. Isté je, že keď chceli vedci v roku 2011 preskúmať telo pomocou modernej vedy, našli len prázdnu rakvu. Truhlu teda uložili na iný cintorín a na pomníku už dnes stojí len nápis The Leatherman. Osud Kožkárovho tela tak ostáva len ďalšou záhadou spojenou s jeho životom a smrťou.

DISKUSIA
12.6. 2019 10:00
Diskusia