MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Zázrak v bitke pri Monse – anjeli, alebo vojenská propaganda?

Počas prvej svetovej vojny sa odohralo viacero nevysvetliteľných zázrakov a jedným z nich bol aj zázrak v bitke pri belgickom meste Mons, kedy mali podľa známej legendy zachrániť britskú armádu nebeskí anjeli.

FAKTY X: Zázrak v bitke pri Monse – anjeli, alebo vojenská propaganda?
Podľa výpovedí vojakov, ktorí sa tejto bitky zúčastnili, sa nad hlavami vojakov objavili anjelskí bojovníci, ktorí pomohli britským vojakom proti výraznej presile. Bolo to skutočne tak? Čo sa tam vtedy vlastne odohralo?

Zjavenie anjelov
Zázrak sa udial už na začiatku prvej svetovej vojny, presnejšie 23. augusta 1914, keď sa asi 70 tisíc britských vojakov pri belgickom meste Mons dostalo do nemeckého obkľúčenia, keď tam v tom čase bolo asi 170 tisíc nemeckých vojakov.

FAKTY X: Má každý človek strážneho anjela?

Briti mali za úlohu ochrániť 43 kilometrov dlhú líniu okolo mesta Mons, aby Nemcom zabránili vstupu do mesta. 1. nemecká armáda sa sústredila hlavne na prerazenie obrany okolo mesta Mons, a keď pri tomto mohutnom útoku začali umierať desiatky britských vojakov, mali sa náhle nad hlavami vojakov oboch armád objaviť žiarivé svetlá na nebi.

Anjel z Osvienčimu: Po boku Mengeleho zachraňoval životy

Keď sa svetlá priblížili, nemeckí aj britskí vojaci zbadali na nebi biele postavy anjelov. Podľa výpovedí vojakov anjeli len tak viseli vo vzduchu a boli obrátení čelom k nemeckej armáde. Nemecký útok sa náhle zastavil a nemeckí vojaci sa zo strachu rozutekali.

Anjelov mali vidieť britskí aj nemeckí vojaci, no ich výpovede sa veľmi líšili. Niektorí vojaci videli len troch žiariacich anjelov, ďalší zase tvrdili, že sa tam zjavilo množstvo anjelských lukostrelcov, ktorí sa postavili nemeckej presile.

Ako sa zrodila legenda
V tej dobe tejto legende verilo veľké množstvo ľudí aj vojakov, pretože mnohí hľadali spásu práve v nadprirodzených javoch, ktoré by vojakov aj ľudí ochránili. Dnes tejto legende už uverí asi málokto, napriek tomu, že tomuto nadprirodzenému javu prihliadali tisíce očitých svedkov. Neskôr tento zvláštny jav považovali mnohí odborníci len za zvláštny meteorologický jav, alebo akési elektrické výboje na nebi.

FAKTY X: Zázrak v bitke pri Monse – anjeli, alebo vojenská propaganda?
Niekedy v polovici septembra 1914 potom vyšla v londýnskom denníku The Evening News krátka poviedka Arthura Machena s názvom Lukostrelci. Autor poviedky sa inšpiroval práve výpoveďami vojakov, ktorí videli zázrak pri Monse. Poviedka sa stala veľmi populárnou a ľudia ju považovali za fakty, ktoré sa v bitke pri Monse mali skutočne odohrať. Legendárny príbeh sa tak dostal do povedomia ľudí na celom svete a poviedka si začala žiť svojím vlastným životom.

FOTO: Poľskí utečenci v Iráne: Aké mali kedysi podmienky?

Bola to len vojenská propaganda?
Britský brigádny generál John Carteris v roku 1931 zverejnil svoje pamäti, kde sa zmienil aj o legendárnej bitke pri Monse. Vtedy sa tam vraj žiaden zázrak neudial, pretože to mala byť len vojenská propaganda, ktorá mala údajne slúžiť len na pozdvihnutie morálky britských vojakov. Kto a ako však vytvoril takú dokonalú fámu o anjeloch, keď o ich existencii bolo presvedčených tisíce vojakov z oboch táborov?

FAKTY X: Zázrak v bitke pri Monse – anjeli, alebo vojenská propaganda?
O zázraku v bitke pri Monse sa hovorilo desiatky rokov a ľudí zasiahol tak silno, že sa na túto legendu dodnes nezabudlo. Veď v roku 2001 vyšiel v britskom denníku The Sunday Times článok, v ktorom sa tvrdilo, že sa našiel denník, fotografie aj film, kde je zachytená celá udalosť z Monsu. Všetky dokumenty vraj patrili vojakovi, ktorý sa volal William Doidge a boli náhodou nájdené v starožitníctve Dannyho Sullivana v meste Monmouth.

V roku 2002 však britská spravodajská stanica BBC odvysielala dokumentárny film, v ktorom sa Danny Sullivan priznal k tomu, že všetky dokumenty týkajúce sa udalosti z Monsu boli vymyslené a vymyslený bol dokonca aj samotný vojak William Doidge.

Ani tieto fakty však podľa odborníkov nedokazujú, že sa nijaký zázrak pri Monse neudial. Nikto dodnes totiž nevie vysvetliť, prečo Nemci, ktorí mali pri tejto bitke jasnú prevahu, nedokázali nad menšou armádou britských vojakov jasne zvíťaziť. Samozrejme, že teórií je viacero, no stále tam zostáva aj nadprirodzený zázrak, ktorý sa tam mal údajne odohrať. Čo sa tam skutočne stalo, si zrejme vojaci oboch táborov zobrali so sebou do hrobu.

DISKUSIA
24.11. 2017 8:00
Diskusia