MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: V zajatí démonov – horor podľa skutočných udalostí, či výmysel Hollywoodu?

Aj keď bol horor V zajatí démonov (The Conjuring) natočený v roku 2013, okamžite sa zaradil medzi najúspešnejšie horory všetkých čias. Nepochybne za tým bude aj fakt, že tento hrôzostrašný film sa vraj natočil na základe skutočných udalostí, ktoré v roku 1971 vyšetrovali slávni manželia a lovci duchov Edward a Lorraine Warrenovci, ktorí o tomto prípade nechceli veľmi hovoriť.

FAKTY X: V zajatí démonov – horor podľa skutočných udalostí, či výmysel Hollywoodu?
Po uvedení filmu do kín sa však ozvali súčasní majitelia domu, a tí všetky paranormálne udalosti, ktoré sa mali v ich dome odohrať, vyhlásili za vymyslené. Aká je teda pravda?

Desivý príbeh
Manželia Warrenovci patria medzi najznámejších vyšetrovateľov paranormálnych javov, ktorí v roku 1952 založili spoločnosť New England Society for Psychic Research, teda Spoločnosť pre psychický výskum v Novom Anglicku.

FAKTY X: Démoni, ktorí vraj útočili na dom v Indiane

Manželia počas svojho života vyriešili viac ako desaťtisíc prípadov a pomohli tak mnohým rodinám, ktoré navštevovali v ich strašidelných domoch. Jedným z ich najdesivejších prípadov sa stal ten, ktorý sa stal predlohou pre film V zajatí démonov.

Náboženskí démoni: aj týchto sa ľudia v minulosti obávali

V roku 1971 boli Warrenovci pozvaní rodinou Perronovcov do dedinky Harrisville v americkom štáte Rhode Island, kde sa manželia Roger a Carolyn a ich päť dcér Andrea, Nancy, Christina, Cynthia a April nasťahovali do domu, v ktorom ich od začiatku terorizovali akési temné sily. Ako sa počas vyšetrovania Warrenovcov ukázalo, v dome kedysi údajne žila čarodejnica Bathsheba Sherman, ktorá práve na tomto mieste obetovala svoje dieťa diablovi, a potom spáchala samovraždu obesením na konári tunajšieho stromu.

FAKTY X: Americká Route 66 - diablova cesta?

Tesne pred smrťou mala celé miesto prekliať. Celá rodina Perronovcov tak žila neustále v strachu. Manželia Warrenovci ich dom navštevovali až do roku 1974, no rodine nevedeli nijako pomôcť - vo filme im naopak pomohli (happyend vo filme musí byť).

Aké sú skutočné fakty?

Rodina Perronovcov, ktorá sa do domu nasťahovala v roku 1971, dokázala žiť v tomto hrôzostrašnom dome neuveriteľných desať rokov, až v roku 1981 sa totiž všetci odsťahovali do Georgie. Je preto namieste otázka, či by každodennú hrôzu, ktorú opisovali nielen oni, ale aj manželia Warrenovci, vydržali toľko rokov?

FAKTY X: V zajatí démonov – horor podľa skutočných udalostí, či výmysel Hollywoodu?
Prečo sa neodsťahovali z domu vtedy, keď im už ani manželia Warrenovci - slávni lovci duchov, nevedeli nijako pomôcť? Navyše nikto z rodiny Perronovcov nechcel o hrôzostrašnom živote v tomto dome dlhé roky hovoriť, čo rovnako urobili aj manželia Warrenovci.

Ďalší zaujímavý fakt vyšiel na povrch až po uvedení hororu do kín. Ukázalo sa, že súčasnými majiteľmi domu je Norma Sutcliffe a jej priateľ Gerry Helfrich, ktorí tu dlhé roky pokojne a šťastne žili. Keď sa však horor V zajatí démonov stal úspešným a známym po celom svete, ich dom a celú farmu začali doslova obliehať dotieraví fanúšikovia, ktorí sa nielen pokúšali zistiť pravdu, ale išli až do takých extrémov, že slávny dom z hororu začali ničiť.

Norma a Gerry sa preto rozhodli zažalovať spoločnosť Warner Bros. a skutočnej rodine Perronovej (priezvisko rodiny bolo aj vo filme rovnaké) napísali list, že v ich dome sa nič nezvyčajné nedeje a nikdy ani nedialo.

Celý príbeh z filmu V zajatí démonov - od samovraždy akejsi čarodejnice, ktorá zabila svoje dieťa a potom spáchala samovraždu až po prízraky v dome, ktoré terorizovali obyvateľov domu, je len výmyslom filmárov, alebo manželov Warrenovcov.

Norma Sutcliffe si dokonca začala hľadať informácie o „čarodejnici" Bathshebe Sherman, a tak sa dopátrala, že to nebola žiadna satanistka, ktorá sa obesila na strome, pretože podľa dostupných údajov zomrela prirodzenou smrťou v roku 1885.

Je tak celý príbeh V zajatí démonov len vymyslený hollywoodskymi filmármi? Rodina Perronocov s tým samozrejme nesúhlasí a odmietla to aj Lorraine Warrenová, ktorá stále žije (jej manžel Ed zomrel v roku 2006).

Zaujímavým faktom je však aj to, že Normu Sutcliffe v roku 2011 (teda dva roky pred uvedením filmu V zajatí démonov do kín) navštívila Andrea Perronová, ktorá s ňou dokonca natočila 45-minútový rozhovor, kde spolu rozoberali hrôzostrašné udalosti, ktoré sa v dome odohrali a odohrávajú. Aké je teda skutočná pravda?

DISKUSIA
12.7. 2017 10:00
Diskusia