MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Záhadný tanečný mor v Štrasburgu: čo ho spôsobilo?

Tanečný mor, ktorý v roku 1518 postihol mesto Štrasburg, je možno najbizarnejšou udalosťou, o akej ste kedy čítali. Všetko sa to udialo v lete, hoci nik presne netuší, prečo.

FAKTY X: Záhadný tanečný mor v Štrasburgu: čo ho spôsobilo?
Prvou nakazenou bola pani Troffeová. Počas horúceho dňa začala zjavne bez príčiny tancovať v uliciach Štrasburgu. S prestávkami to trvalo takmer týždeň a následne sa k nej začali pridávať ďalší ľudia.

Tanec s mŕtvolou? Aj takto vyzerajú pohrebné tradície vo svete

Koncom leta už bolo v meste asi 400 tancujúcich. Vysoké teploty a očividná nechuť prestať sa chýbať napokon vyústili do niekoľkých úmrtí. Dehydratácia a vyčerpanie si vyberali svoju daň v podobe infarktov a mŕtvic.

FOTO: Chrípka zabila desiatky miliónov ľudí, ako k tomu došlo?

Situácia sa zhoršovala a o zvláštnu epidémiu sa začali zaujímať aj vysokopostavení šľachtici. Hľadali pomoc u liečiteľov, ktorí za príčinu tanečného moru pokladali niečo nadprirodzené. Avšak namiesto toho, aby tanečníkov nechali zatýkať, urobili úrady niečo celkom iné: otvorili dve tančiarne a dokonca na nich vystavali pódia pre tých, ktorí mali neustále chuť sa hýbať.

Samozrejmosťou bolo najatie hudobníkov, ktorí pre zdanlivo šialených obyvateľov Štrasburgu hrali. Verilo sa totiž, že ak budú bez prestávky tancovať celý deň a noc, uzdravia sa.

Odborníci dnes predpokladajú, že príčinou tanca bola takzvaná masová psychogenická choroba známejšia aj pod názvom „masová hystéria". Predchádza jej dlhodobejšie vystavenie človeka nadmernému stresu, v prípade obyvateľov Štrasburgu bola spúšťačom choroby kombinácia dlhej a krutej zimy, horúceho leta, nedostatku úrody, hladu, krutých búrok sprevádzaných krupobitím a rôznymi chorobami ako syfilis či kiahne.

Iná skupina vedcov sa prikláňa k vysvetleniu, že príčinou tanečného moru bola konzumácia chleba napadnutého kyjaničkou purpurovou. Ide o hubu, ktorá je toxická a okrem iného môže spôsobovať halucinácie a delírium. Jej dlhodobé konzumovanie spôsobuje chorobu s názvom ergotizmus, v minulosti ju ale volali „ohňom svätého Antona".

Tanečný mor v Štrasburgu nebol ojedinelým incidentom. Podobné masové hystérie zaznamenali aj kroniky vo Švajčiarsku, Nemecku a Holandsku, žiadna z nich však nezachvátila toľko ľudí, ako práve tá štrasburská. Postupne ustúpila, k jednoznačnej odpovedi, prečo vlastne vznikla, sa však zrejme tak skoro nedopracujeme.

DISKUSIA
3.7. 2017 12:00
Diskusia