MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Záhadný bunyip: Skutočný zabijak, alebo len výplod ľudskej fantázie?

Austrália je domovom živočíchov, ktoré patria medzi najsmrtiacejšie na Zemi. Jedovaté pavúky i hady, nebezpečné medúzy i obrovské krokodíly sú pre človeka hrozbou. Tento zoznam ešte dopĺňa záhadný tvor, ktorého kryptozoológovia nazývajú bunyip. Písomné záznamy o ňom pochádzajú ešte z čias, keď prví Európania dorazili do Austrálie a počúvali legendy miestnych Aborigénov.

FAKTY X: Záhadný bunyip: Skutočný zabijak, alebo len výplod ľudskej fantázie?
Podobne ako v prípade iných tvorov, ktorých existenciu sa nepodarilo dokázať, sa aj popisy bunyipa líšia. Niektorí Aborigéni ho opisovali ako nebezpečné monštrum, ktoré požiera neopatrných ľudí, iní zasa tvrdili, že ide o mierumilovného živočícha, ktorý sa živí výhradne rastlinami a je plachý.

Mapinguari: Tajomný tvor, ktorý vraj stále žije v Amazónii

Podobne protichodné sú aj opisy toho, ako bunyip vyzerá. Podľa istých svedectiev ide o živočícha s hlavou podobnou psovi, plutvami, dlhou srsťou, klami a chvostom. Ďalšie zdroje naopak hovoria o tom, že tvor má šupiny či perie a hrivu ako kôň. Zhoda panuje iba v tom, že bunyip vydáva strašidelný rev, ktorý sa rozlieha austrálskou divočinou.

FAKTY X: Monštrum zo Stronsay: Akého tvora vyvrhol oceán na pobrežie?

V novinách Geelong Adviser vyšiel v roku 1845 článok, ktorý bunyipa opísal zatiaľ najdetailnejšie: „Bunyipa možno najlepšie opísať ako kríženca vtáka a aligátora. Má hlavu podobnú emu s dlhým krkom, telom a nohami zasa pripomína aligátora. Zadné končatiny sú mimoriadne hrubé a silné, predné sú naopak dlhé a tenšie, no stále mocné. Má ostré pazúry, domorodci však tvrdia, že korisť zabíja udusením. Vo vode pláva ako žaba, na súši kráča po zadných nohách s prednými zdvihnutými do vzduchu a v takejto vzpriamenej polohe je vysoký až štyri metre."

FAKTY X: Záhadný bunyip: Skutočný zabijak, alebo len výplod ľudskej fantázie?
Svedectvá o existencii bunyipa pochádzajú z celej Austrálie. Ľudia tvora zväčša videli pri vodných plochách, no žiadneho sa nikdy nepodarilo odchytiť. V 19. storočí sa mali nájsť kostrové ostatky záhadného tvora, ich pravosť sa však nikdy nepotvrdila. Lebku, ktorú nálezca vydával za bunyipovu, označili biológovia za zdeformovanú lebku kravy či koňa. To však nezabránilo mnohým vedcom pátrať po tajomnom živočíchovi.

Mnohí si všimli podobnosť medzi bunyipom a diprotodonom. Jeho existenciu sa skutočne podarilo dokázať a išlo o najväčšieho vačkovca, ktorého dnes veda pozná. Diprotodpon, ktorý vyzeral sa vzhľadom ponášal na nosorožca a bol obojživelníkom, však vyhynul pred asi 46-tisíc rokmi.

FAKTY X: Jedinečná venezuelská stolová hora: Žijú na nej ešte praveké zvieratá?

Najnovšie svedectvá o existencii bunyipa sú asi sto rokov staré. Aj z tohto dôvodu už je pátranie po ňom záležitosťou len malej skupinky nadšencov. Je možné, že ide len o tvora z legiend domorodých Aborigénov. Ak naozaj existoval, potom sa ho podarilo vyhubiť ešte predtým, ako ho preskúmali vedci. A kým sa nenájdu bunyipove ostatky, bude zrejme aj naďalej predmetom bádania len pre kryptozoológov.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
25.2. 2019 10:00
Diskusia