MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Záhadné zmiznutie rodičov s dieťaťom: Mohli v ňom mať prsty okultisti?

Bobby Jamison, jeho manželka Sherilynn a šesťročná dcéra Madyson viedli bežné životy. Spokojne a šťastne bývali v Oklahome až do 8. októbra 2009. Vtedy zmizli v lesoch a zanechali po sebe len pár stôp a nevyriešenú záhadu.

FAKTY X: Záhadné zmiznutie rodičov s dieťaťom: Mohli v ňom mať prsty okultisti?
V deň zmiznutia nič nenaznačovalo tomu, kam sa rodina mohla podieť. Pár dní po začiatku pátrania našla polícia ich auto, to však vyvolalo viac otázok než ich zodpovedalo. Pick-up objavili pátrači v okrese Latimer asi hodinu jazdy od bydliska Jamisonovcov. Od rodinných známych vedeli, že v okolí chceli Bobby so ženou kúpiť nejaké pozemky a plánovali zatiaľ žiť v chate, ktorá na pozemku stála.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

V aute sa však našlo množstvo predmetov, ktoré naznačovali, že posádka neplánovala odísť nadlho. Boli tu občianske preukazy oboch manželov, ich peňaženky, mobilné telefóny, Sherilynnina kabelka a pes. Síce podvyživený, no nažive. V kabíne bolo aj 32-tisíc dolárov v hotovosti. Ako sa muž so ženou, toho času na čiastočnom invalidnom dôchodku, dostali k takej sume, nik netušil. Vyšetrovatelia najprv pracovali s verziou, že boli zapletení do obchodu s drogami.

Prečo však so sebou brali aj dcéru? A opustili auto dobrovoľne, alebo ich niekto donútil? Pátracia skupina preskúmala kilometre štvorcové okolia auta, no po Jamisonovcoch sa nenašla ani stopa. Prípad tak síce neuzatvorili, no na jeho vyšetrovaní sa prestalo pracovať. Potom však prišiel 16. november 2013.

FAKTY X: Jedna z najväčších záhad kriminalistiky: Prípad Isdalskej ženy

Len asi päť kilometrov od miesta, kde policajti pred štyrmi rokmi objavili pick-up, narazili poľovníci na čiastočné kostrové pozostatky dvoch dospelých a dieťaťa. Forenzné testy potvrdili, že kosti patrili Jamisonovcom, nebolo však možné určiť príčinu smrti. Prípadu sa tak opäť chytili vyšetrovatelia.

FAKTY X: Záhadné zmiznutie rodičov s dieťaťom: Mohli v ňom mať prsty okultisti?
Tvrdenia o paranormálnych silách
Najprv zverejnili video z bezpečnostnej kamery umiestnenej pred domom Jamisonovcov. Zachytáva pár v tú noc, keď zmizol. Muž so ženou niekoľkokrát prejdú z domu k pick-upu a späť, pričom do auta nakladajú svoje veci. Aby toho nebolo málo, krátko pred odchodom z domu zašiel Bobby za miestnym pastorom s tvrdením, že v ich dome straší a na povale sú dvaja až štyria duchovia.

FAKTY X: Nezvestní muži z lode Casie Nicole: Zabil ich vlastný príbuzný?

Sherillyn si zasa v kníhkupectve kúpila Satanskú bibliu. Ako tvrdila, zo žartu. Bobby sa však pastorovi priznal, že ju čítal, čo niektorých ľudí viedlo k myšlienke, že za zmiznutím Jamisonovcov sú okultné sily. Sherilynnina matka Connie Kokotanová bola presvedčená, že pár sa zaplietol s okultistami a vo vražde manželov majú prsty členovia nejakého kultu. Jej domnienky však nikdy žiaden dôkaz nepotvrdil.

Polícia pracovala aj s verziou, že išlo o vraždu spojenú so samovraždou. Našla list písaný rozčúleným tónom, ktorý Sherilynn adresovala Bobbymu. Mal 11 strán a muži zákona premýšľali nad tým, či Bobby neodviezol manželku a dcéru do lesa, kde by ich zavraždil a potom vzal život aj sebe. Ani túto teóriu nebolo možné potvrdiť.

Ďalšie teórie
Záhadné zmiznutie a smrť Jamisonovcov nenechalo na pokoji ani amatérskych pátračov. Tí prišli na to, že Bobby požiadal súd, aby vydal pre jeho otca Boba zákaz priblíženia. Bob Jamison sa mal vraj synovi a jeho rodine vyhrážať zabitím. Bobby tvrdil, že jeho otec je veľmi nebezpečný muž, ktorý si o sebe myslí, že stojí nad zákonom a je namočený v obchode s drogami a v prostitúcii.

Bob Jamison však zomrel len dva mesiace po zmiznutí svojho syna. Už predtým bol v biednom zdravotnom stave a jeho brat Jack tvrdil, že by nebol schopný sa k Jamisonovcom ani dostať, nieto ich ešte zabiť.

FAKTY X: USS Cyclops: Ďalšia obeť Bermudského trojuholníka?

Israel Beauchamp šerif okresu Latimer, médiám povedal: „Veľa vyšetrovateľov by dalo všetko za to, aby mali toľko stôp, koľko máme my. Problémom je, že tieto stopy vedú mnohými smermi a končia v slepých uličkách."

Napriek rôznym dôkazom a viac či menej reálnym teóriám ostáva zmiznutie rodiny Jamisonovcov opradené záhadami. S prípadom si polícia dodnes nevie rady. Mohol Bobby naozaj zabiť svoju rodinu a spáchať samovraždu? Alebo sa pár naozaj zaplietol s okultistami? Majú pravdu tí, ktorí hovoria o paranormálnych silách spojených so smrťou Jamisonovcov? To sa zrejme nikdy nedozvieme.

DISKUSIA
2.7. 2018 12:00
Diskusia