Do teoretickej geometrie Rimania prakticky ničím neprispeli. Vďaka Grékom sa v nej však vynikajúco orientovali a Peloponézu koniec koncov vďačili aj za to, že dokázali stavať svoje ohromné budovy. Rímske dvanásťsteny však vôbec neboli veľké, práve naopak. Mali v priemere len štyri až 11 centimetrov, steny z rovnostranných šesťuholníkov a boli duté. Dodnes sa ich našlo asi 100 vo Walese, Francúzsku, Nemecku, Taliansku i ďalších krajinách. Podarilo sa síce zistiť, že ich vyrobili niekedy v 2. či 3. storočí, ale ich účel ostáva opradený rúchom tajomstva.

Fascinujúce stredoveké artefakty, o ktorých ste sa v škole neučili

Rimania boli známi tým, že horlivo opisovali každý detail svojho života. Od istého času vieme takmer všetko o tom, čo sprevádzalo existenciu Rímskej ríše, od náboženstva až po funkciu jednotlivých súčastí jedálenského setu. V žiadnom dokumente sa však nepíše o týchto dvanásťstenoch, hoci sa našli na miestach, kde sídlili Rimania. Neobjavili sa dokonca ani na nástenných maľbách či mozaikách. Barličku v spoznávaní týchto tajomných objektov môže poskytnúť vosk zo sviečky, ktorý sa našiel v útrobách jedného z dvanásťstenov. Niektorých historikov viedol nález k tvrdeniu, že objekty slúžili ako svietniky pre pisárov. Iba tento jeden dôkaz však na potvrdenie takýchto hypotéz nestačí.

Počet stien môže naopak napovedať, že objekty využívali astrológovia pri tvorbe predpovedí. 12 je totiž aj znamení vo zverokruhu. Iná hypotéza hovorí, že dvanásťsteny sa využívali na výpočet optimálnych časov výsadby a žatvy na základe toho, ako na ne dopadali slnečné lúče. Alebo že by naopak išlo o akési vodováhy? Netušíme.

Nemravná rytina stará 1800 rokov? Pre Rimanov mal penis celkom iný význam

Mnohé dvanásťsteny sa našli vedľa kôp mincí. To viedlo výskumníkov k záveru, že Rimania si ich veľmi cenili. Ale z akého dôvodu?

Menej vznešené hypotézy tvrdia, že išlo vlastne len o kocky, ktoré slúžili na hazard, prípadne o hračky pre deti. Dvanásťsteny sa dali ľahko prenášať a legionári ich so sebou pokojne mohli nosiť na výpravy, aby si čím mali krátiť dlhé chvíle.

Zatiaľ čo väčšina historikov verí, že výrobcami týchto objektov boli Rimania, nájdu sa aj takí, ktorí vravia, že ich autormi boli celkom iné etniká, ktoré si Rímska ríša neskôr podrobila. Dvanásťsteny vraj mohli pokojne slúžiť „barbarom" a Rimania ich iba prevzali.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove

Vyskytli sa tiež tvrdenia, že dvanásťsteny boli súčiastkami v nejakých väčších zariadeniach, alebo že išlo o pomôcku pri tkaní látok. To by vysvetľovalo, prečo sa tieto objekty nevyskytli v žiadnych spisoch: Rimania ich považovali za príliš všedné. A zatiaľ čo pre nich možno boli obyčajné, pre nás sú nielen zvláštne, ale najmä záhadné.