Elisa Lam mala v čase zmiznutia 21 rokov. Bola rodenou Kanaďankou, študovala na univerzite vo Vancouveri a v januári 2013 sa sama vydala na cestu po západnom pobreží USA.

Jej prvou zástavkou bolo San Diego. Navštívila miestnu zoo a so zážitkami sa podelila na svojom blogu. 26. januára zavítala do Los Angelels a ubytovala sa v hoteli Cecil. V meste strávila päť dní a jej ďalšou zastávkou malo byť mesto Santa Cruz. 1. februára mala Los Angeles opustiť a ako každý deň zavolať rodičom, aby si boli istí, že ich dcéra je v bezpečí. V prvý februárový deň sa im ale Elisa neozvala, a tak kontaktovali losangelskú políciu.

Bizarné video
Hotelový personál policajtom tvrdil, že žena bola v deň zmiznutia sama. Živú ju naposledy videl majiteľ neďalekého kníhkupectva, ktorý Elisu opísal ako komunikatívnu a veľmi priateľskú. Polícia hotel prehľadala aj s pomocou stopovacích psov, ale márne. Dokonca nenašli žiadnu stopu zločinu. Až 6. februára muži zákona v susedstve hotela vylepili plagáty s Elisinou fotkou a žiadali o akékoľvek informácie spojené s jej osobou. Žiadne však nedostali.

 16. februára zverejnila polícia video z bezpečnostnej kamery. Zábery pochádzali z dňa, keď Kanaďanka zmizla, a boli znepokojivé. Zachytávali Elisu v hotelovom výťahu a jej správanie bolo bizarné. Najprv sa skrývala v kúte, stláčala viacero tlačidiel, potom výrazne gestikulovala a dokonca tancovala na chodbe pred výťahom. Napokon z výťahu vystúpila. Predtým, než video skončilo, sa ešte dvere na výťahu niekoľkokrát otvorili a zavreli. Video nájdete pod článkom.

Po zverejnení videa sa o prípad zmiznutej ženy začali vo veľkom zaujímať médiá. Zistilo sa, že v hoteli Cecil sa počas jeho existencie odohralo niekoľko vrážd a samovrážd. Teórie o bizarnom správaní mladej študentky sa rojili ako huby po daždi. Hovorilo sa o tom, že bola pod vplyvom drog, alebo že mala psychickú poruchu. A našli sa aj ľudia, ktorí hovorili o posadnutí démonom.

Telo sa našlo
Niekoľko dní po zverejnení videa sa hoteloví hostia začali sťažovať na zvláštnu chuť a farbu vody, ktorá im tiekla z kohútikov. Zamestnanci sa teda rozhodli zistiť príčinu tohto javu a našli ju v nádržiach na vodu na streche hotela. V jednej z nich bolo nahé telo Elisy Lamovej. Vedľa nej plávalo oblečenie a ďalšie z jej vecí.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

Nález tela však vyvolal viac otázok, než na koľko ich odpovedal. Pitva nepreukázala násilný spôsob smrti a nenašla ani stopy po znásilnení. Elisa nemala v krvi žiadne drogy a nič nenasvedčovala ani tomu, že spáchala samovraždu. Za príčinu smrti vyhlásili lekári náhodné utopenie.

Vyšetrovanie skončilo, množstvo otázok však ostalo nezodpovedaných. Napríklad tá, ako sa žena vyšplhala na nádrž umiestnenú na betónovom bloku, potom zdvihla ťažké veko a než sa utopila, stihla ho za sebou ešte aj zavrieť. Už samotný vstup na strechu bol pritom zamknutý a strážený alarmom. Nie je jasné ani to, ako sa Elisa dostala cez tieto dvere.

Verejnosť však najviac znepokojilo samotné video. Správala sa žena tak čudne v dôsledku takzvanej manickej fázy, ktorú spôsobovala jej bipolárna afektívna porucha? Alebo sa jej konanie dá vysvetliť tým, že komunikovala s osobou, ktorú na záberoch nie je vidieť, teda s prípadným prenasledovateľom? Bol do Elisinej smrti zapojený aj niekto ďalší?

So zábermi niekto účelne manipuloval. Tie, ktoré sa dostali na verejnosť, boli v niektorých momentoch spomalené, časové údaje zasa ukazujú, že asi minúta videa úplne chýba.

Napokon je tu znepokojivá podobnosť prípadu s filmom Temné vody (Dark Waters). Nájomníkom bytového domu vo filme tečie z kohútikov tmavá voda a príčinou je podobne ako v prípade zmiznutia Elisy Lamovej telo mŕtveho dievčaťa v nádrži na vodu na streche budovy. Zvláštne je, že film Temné vody sa ocitli v kinách v roku 2005, teda osem rokov pred zmiznutím kanadskej študentky. Mohol sa niekto filmom inšpirovať? Táto otázka ostane zrejme naveky nezodpovedaná, rovnako ako mnohé ďalšie, ktoré prípad obostierajú.