MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Záhadná smrť milionára: Jedno z najväčších leteckých tajomstiev

Peter Gibbs bol skúsený pilot, počas druhej svetovej vojny bojoval za britskú Royal Air Force. Na Štedrý deň roku 1975 sa rozhodol urobiť si vyhliadkový let, ktorý pre neho skončil katastrofou. Živého ho už nik nevidel, avšak okolnosti jeho smrti sú dodnes obrovskou záhadou. Zdá sa totiž, že vôbec nezahynul pri leteckom nešťastí.

FAKTY X: Záhadná smrť milionára: Jedno z najväčších leteckých tajomstiev
Gibbs bol 54-ročným bohatým realitným developerom, ktorý pracoval v Londýne. V ten osudný deň roku 1975 sa však spolu s priateľkou Felicity Graingerovou nachádzal na dovolenke na škótskom ostrove Mull. Premýšľal o tom, že na ostrove kúpi hotel, alebo že nechá postaviť celkom nový aj s malou vzletovou dráhou. Požičal si teda lietadlo a povedal si, že sa po ostrove rozhliadne z vtáčej perspektívy.

Nočné bosorky naháňali Nemcom strach, uznania sa nedočkali

Hoci mu dohovárali, aby radšej ostal na zemi, lebo sa blíži snehová búrka, Gibbs na rady nedbal. Miestne nariadenia navyše zakazovali lietanie v noci, ale boháčovi to bolo jedno. S priateľkou nastúpili do malého lietadla a Gibbs roloval až na začiatok vzletovej dráhy. Tu jeho priateľka vystúpila a umiestnila na dráhu dve fakle, ktoré mali pilotovi slúžiť ako navádzacie body pri pristávaní. O 21:30 Gibbs vzlietol a mal byť vo vzduchu iba päť minút. Keď prešla pol hodina a začalo husto pršať, Felicity o situácii upovedomila políciu. V nasledujúcich dňoch prebiehalo rozsiahle pátranie, ale pilota ani lietadlo sa nepodarilo nájsť.

FAKTY X: Lietadlo s VIP posádkou sa vyparilo bez stopy: Nehoda, alebo premyslený únos?

Až 21. apríla 1976, teda takmer štyri mesiace po incidente, kráčal pastier po úpätí kopca asi 1,5 kilometra od hotela, kde býval boháč s priateľkou. Tu našiel mŕtvolu. Gibbs mal na sebe rovnaké oblečenie a topánky, v ktorých v osudný deň vzlietal. Lekárska obhliadka nenašla žiadne zranenia, výnimkou bola len sedemcentimetrová rezná rana na pravej nohe. Doktor konštatoval, že smrť nastala ešte v decembri 1975, ale nevedel určiť príčinu smrti. Napokon do záznamu uviedol, že Gibbs zomrel v dôsledku hypotermie. Podľa oficiálneho vyšetrovania Gibbs, ktorému vypršala platnosť pilotného preukazu už v októbri 1974, a navyše nenosil predpísané okuliare, núdzovo pristál s lietadlom vo vodách Mullskej zátoky. Potom preplával na breh a pokúsil sa dôjsť pešo do hotela, ale zdolala ho nízka teplota.

FAKTY X: Záhadná smrť milionára: Jedno z najväčších leteckých tajomstiev
Oficiálne vysvetlenie však malo množstvo trhlín. Kopec, kde sa našlo telo, bol pomerne frekventovaný. Často sem chodili farmári i pastieri, ale hoci 21. apríla objavil pastier telo pomere ľahko, v predchádzajúcich dňoch a týždňoch si ho nik nevšimol.

Ak by Gibbs naozaj skončil s lietadlom v Mullskej zátoke, aby sa dostal na miesto, kde sa našlo jeho telo, musel by najprv vyliezť po útese a potom prekročiť cestu. Otázkou je, prečo sa k hotelu nevydal po ceste, ale miesto toho cez ňu len prešiel a vydal sa smerom do kopca. Mŕtvolu našli asi 150 výškových metrov od cesty.

FOTO: Rytieri nebies: Prvých pilotov vnímala verejnosť ako bohatierov

O niekoľko rokov neskôr písal Allan J. Organ knihu o Gibbsovej záhadnej smrti. Pokúsil sa zrekonštruovať, akým spôsobom kráčal Gibbs od brehu k miestu, kde sa našlo jeho telo. Po 40 minútach snahu v ťažkom teréne vzdal, a pritom od cesty nastúpal len asi 80 výškových metrov. Na Gibbsovej koži ani oblečení sa tiež nenašli žiadne stopy morskej soli či morských mikroorganizmov. Štyri mesiace pršania a sneženia ich síce mohli zmyť, napriek tomu išlo o podozrivú okolnosť. A ak by bolo telo naozaj po celú dobu vystavené vplyvu prostredia, potom sa našlo v prekvapivo dobrom stave. Mali si na ňom pochutnať aj dravé zvieratá, ale nenašli sa žiadne stopy po zuboch.

V septembri 1986 našiel v Mullskej zátoke potápač George Foster čosi, čo vyzeralo ako zostatky rovnakého typu lietadla, v akom lete Gibbs. Tvrdil, že malo rovnaký registračný znak ako boháčov stroj, ale dokázať to nevedel. V roku 2004 našla loď britského námorníctva na rovnakom mieste ako Foster takisto lietadlo, ale ukázalo sa, že išlo o stroj, ktorý zmizol ešte počas druhej svetovej vojny. Záhadné okolnosti Gibbsovej smrti tak pretrvávajú dodnes.

DISKUSIA
18.11. 2019 10:00
Diskusia