MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Záhadná Babushka Lady: Kým bola žena, ktorá natočila atentát na Kennedyho?

Včera, 22. 11. 2018, uplynulo už 55 rokov od atentátu na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, ktorý je do dnešného dňa zahalený rúškom tajomstva a rôznych konšpirácií. Najzáhadnejší atentát v novodobých amerických dejinách nie je doposiaľ spoľahlivo vysvetlený a dokonca sú dodnes aj najpodstatnejšie časti vyšetrovacej správy prísne utajené pred verejnosťou.

FAKTY X: Záhadná Babushka Lady: Kým bola žena, ktorá natočila atentát na Kennedyho?
Veľmi závažné informácie o vražde na Kennedyho mohla priniesť záhadná žena, ktorá z bezprostrednej blízkosti nafilmovala prejazd prezidentskej kolóny v čase atentátu. Kto bola táto žena, ktorú sa údajne nikdy nepodarilo vypátrať?

Neidentifikovaná Babushka Lady?
Záhadná žena v béžovom plášti, ktorá sa nachádzala na námestí Dealey Plaza v americkom meste Dallas, dostala prezývku Babushka Lady, podľa šatky, ktorú mala v čase atentátu na hlave. Poruštenú prezývku získala vďaka tomu, že šatka na jej hlave pripomínala tradičnú pokrývku žien na ruskom vidieku.

FAKTY X: Údajný vrah Kennedyho prehovoril: kto naozaj zabil amerického prezidenta?

Babushka Lady bola zachytená na viacerých fotografiách a filmových materiálov z miesta atentátu a jej prítomnosť potvrdilo aj veľa očitých svedkov. Ženu je vidieť aj na známom filme, ktorý nakrútil Abraham Zapruder, ale aj na filme Marie Muchmoreovej. Babushka Lady stála medzi ulicami Elm Street a Main Street a s pomocou kamery filmovala prejazd prezidentskej kolóny cez Dealey Plaza.

FAKTY X: Identické životy Lincolna a Kennedyho. Je to len náhoda?

Po zaznení výstrelov táto záhadná žena prebehla cez cestu Elm Street a pripojila sa k ľuďom, ktorí utekali k smerom trávnatému pahorku Grassy Knoll, kde mal byť tiež údajný strelec. Naposledy bola táto žene videná vo východnej časti Elm Street, a potom sa po nej akoby zľahla zem. Odvtedy ju už nikto nevidel a nepodarilo sa zistiť ani jej identitu. Jej film, na ktorom je z bezprostrednej blízkosti zachytený atentát na prezidenta Kennedyho, sa tak nikdy nepodarilo nájsť.

Aspoň tak to tvrdí FBI a ďalší vyšetrovatelia. Je možné, že by FBI nedokázal vypátrať túto záhadnú ženu, alebo to len tak zahrali pred verejnosťou, pretože na filme boli fakty, ktoré sa ľudia ešte nemali dozvedieť?

FAKTY X: Záhadná Babushka Lady: Kým bola žena, ktorá natočila atentát na Kennedyho?
Hľadá sa Babushka Lady
Počas vyšetrovania sa vynorilo množstvo otázok v súvislosti s touto záhadnou ženou. Mohlo skutočne ísť o obyvateľku vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ktorá sa len úplnou náhodou ocitla v blízkosti atentátu na amerického prezidenta aj s kamerou v ruke, alebo išlo o sovietsku tajnú agentku?

FAKTY X: J. F. Kennedy požadoval od CIA dôkazy o UFO

Na amatérskych filmových záberoch je totiž vidieť, že aj po výstreloch, keď medzi ostatnými prizerajúcimi ľuďmi vypukla odôvodnená panika, ona stála na svojom mieste a ďalej natáčala. Urobil by to obyčajný človek, ktorý by sa prirodzene zľakol streľby a radšej by s natáčaním prestal a z miesta zutekal, alebo Babuska Lady dopredu vedela o chystanom atentáte? Tieto otázky zostali dodnes bez odpovede.

Agenti FBI sa samozrejme snažili túto záhadnú ženu nájsť, no vraj sa im to nikdy nepodarilo, čomu niektorí ľudia vôbec neveria. V roku 1970 sa však prihlásila bývalá striptérka a speváčka Beverly Oliver, ktorá tvrdila, že to ona je Babushka Lady. Jej výpovedi však vyšetrovatelia neverili, pretože niektoré fakty, ktoré uvádzala vôbec nesedeli.

FAKTY X: Záhadná Babushka Lady: Kým bola žena, ktorá natočila atentát na Kennedyho?
Vyšetrovateľom ukázala kameru, ktorou mala všetko natáčať, no zistilo sa, že tento model kamery sa v roku 1963 ani nevyrábal. Pochopiteľne aj z tohto dôvodu sa nenašiel jej film, o ktorom tvrdila, že jej ho zobral akýsi agent. Analýza fotografií neskôr potvrdila, že Babushka Lady je omnoho staršia a objemnejšia ako bola v roku 1963 vtedy ešte len 17-ročná Beverly Oliver.

FAKTY X: Kto zabil Kennedyho?

V čase atentátu bolo na Dealey Plaza 32 fotografov, väčšina z nich boli amatéri. Amatérske zábery nafilmovali okrem Abrahama Zaprudera aj ďalší svedkovia - Orville Nix, Maria Muchmor, Charles Bronson (nie ten známy americký herec), Robert Hughes, či Mark Bell. Nepochybne najdôležitejšie snímky atentátu na Kennedyho však urobila dodnes neidentifikovaná Babushka Lady, ktorá stále k najbližšie k prezidentskej kolóne, čo dokazujú viaceré filmy a fotografie z miesta činu.

Doposiaľ tak stále nie je jasné, či Babushku Lady agenti FBI chytili a identifikovali, alebo len zahrali divadlo pred verejnosťou o akejsi záhadnej žene, ktorá sa im stratila. Američania tajne dúfali, že táto záhada bude vyriešená odtajnením ďalších dokumentov z vyšetrovacieho spisu, ktoré nariadil zverejniť americký prezident Donald Trump.

Ukázalo sa však, že v týchto odtajnených dokumentoch nebola žiadna zmienka o Babushke Lady. Niektoré časti vyšetrovacej správy sú totiž doposiaľ aj na príkaz Donalda Trumpa stále utajené, a tak nielen americká verejnosť bude aj naďalej čakať na celú a neskreslenú pravdu o najzáhadnejšom atentáte v novodobých amerických dejinách.

DISKUSIA
23.11. 2018 8:00
Diskusia