Písal sa jún 1947, keď lode plaviace sa vo Filipínskom mori v juhovýchodnej Ázii zachytili cez vysielačky volanie o pomoc. Jeho pôvodcom bola holandská nákladná loď Ourang Medan, konkrétne jej telegrafista. Správa znela: „Všetci dôstojníci vrátane kapitána sú mŕtvi. Ležia na mostíku. Možno je po smrti celá posádka. Zomieram..."

FAKTY X: Záhada lode Ourang Medan: Čo bez stôp zabilo celú posádku?
Ako prvá sa k Ourang Medan dostala americká loď Silver Star. Jej kapitán dal príkaz na nadviazanie telegrafického kontaktu, z paluby holandského plavidla však neprichádzala odpoveď. Svetelná signalizácia zlyhala rovnako, kapitán sa teda rozhodol, že na Ourang Medan pošle dobrovoľníkov.

Prihlásil sa prvý dôstojník a šesť ďalších mužov, ktorí na nasledujúce minúty nemali do smrti zabudnúť. Už na palube holandskej lode našli niekoľko mŕtvych mužov a psa. Povolali teda lekára zo Silver Star a zatiaľ čo ten skúmal mŕtvoly, pokračovali muži v obhliadke plavidla.

Vydesený lekár
Doktor bol pri inak rutinnej činnosti veľmi vystrašený. Hrôza sa ho zmocnila, keď zistil, že zorničky mŕtvych mužov sú mimoriadne rozšírené, čo svedčilo o predsmrtnej psychickej traume.

FAKTY X: Potopenie Titanicu: mohla záhadná loď zachrániť cestujúcich?


Dobrovoľníci zo Silver Star medzitým obzreli strojovňu a chodby v podpalubí. Zosnulého kapitána Ourang Medan našli v jeho kajute. Studené telo bolo skrútené v neprirodzenej polohe, rovnako ako ostatné mŕtvoly na palube. Muži zrejme zomierali v bolestivých kŕčoch, o čom svedčili aj výrazy v tvárach. Ruky im zasa smerovali buď pred seba alebo smerom nahor.

Lodného kuchára našli, ako inak, v kuchyni. V dlani zlepenej krvou zvieral nôž, nie však za rukoväť, ale za čepeľ. Ako posledného objavili telegrafistu, ktorý žiadal pomoc. Do posledných chvíľ sedel pri vysielačke a hľadel na dvere.

FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy

Čo spôsobilo smrť posádky?
Na telách lekár nenašiel žiadne stopy násilnej smrti a vôbec netušil, čo mohlo spôsobiť úmrtie niekoľkých mužov a psa. Loď nebola poškodená a nezdalo sa, že by ju prepadli piráti. Kapitán lode Silver Star sa teda rozhodol, že Ourang Medan odtiahne do najbližšieho prístavu, aby ju podrobili dôkladnejšiemu preskúmaniu.

FAKTY X: Záhada lode Ourang Medan: Čo bez stôp zabilo celú posádku?
Po niekoľkých kilometroch však na palube holandského plavidla došlo k výbuchu, ktorého príčinou bola zrejme explózia parných kotlov. Námorníci síce stihli presekať vlečné laná, Ourang Medan však išla o pár minút ku dnu aj so svojimi tajomstvami.

Paranormálny jav?
Krátko po incidente média zaplavili rôzne teórie, ktoré popisovali skazu lode. Mnohé z nich sa venovali mimozemšťanom, nakoľko v júli 1947 sa mal odohrať známy Roswellský incident a pozorovanie neznámych lietajúcich objektov zažívalo boom.

Niektorí ľudia tvrdili, že mužov a psa z Ourang Medan zabila posádka UFO pomocou paranormálnych schopností.

FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS

Sprisahanie?
Existovala aj teória, že holandská loď bola zapojená do pašovania nelegálnych chemických látok, ktoré sa mali dostať do kontaktu s morskou vodou. Následná reakcia mala za následok uvoľnenie jedovatého plynu, ktorý zahubil celú posádku.

Veľký výmysel?
Napriek stovkám teórií o záhade vo Filipínskom mori chýba incidentu jediné: priamy dôkaz. V Lloydovom lodnom registri nájdete záznamy o plavbe všetkých obchodných lodí, Ourang Medan sa v ňom však nespomína. Dokonca nebola zaregistrovaná nielen pod holandskou vlajkou, ale ani pod žiadnou inou.

Núkajú sa teda dve vysvetlenia. Je možné, že Ourang Medan nikdy neexistovala a celá legenda je len výmyslom námorníkov. Na druhej strane ale nie je nepravdepodobné, že existenciu lode niekto nielen úmyselne utajoval, ale zároveň aj zmazal stopy o jej existencii. Pravdu sa zrejme nikdy nedozvieme.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock