MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy

V skorých ranných hodinách 3. októbra 1955 opustila obchodná loď MV Joyita tichomorský ostrov Upolu. Na jej palube bolo dohromady 25 ľudí: deväť pasažierov a 16 členov posádky spoločne so štyrmi tonami nákladu. Nik živý ich už nikdy nevidel, hoci loď sa podarilo nájsť.

FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy
Joyita mala problémy už od začiatku plavby. V prístave v meste Apia, ktoré leží na ostrove Upolu a je zároveň metropolou štátu Samoa, sa jej pokazil jeden z motorov. Nepodarilo sa ho opraviť, a tak na cestu s dĺžkou 400 kilometrov vyrazila iba s jedným motorom.

FAKTY X: Záhada lode Ourang Medan: jej posádku niečo bez stôp zabilo

Cieľom plavby bol ostrovný štát Tokelau, kam mala loď doraziť 5. októbra. Nestalo sa tak a jej neprítomnosť ohlásili pracovníci prístavu. Nezachytili žiadne núdzové volanie a začali preto očakávať najhoršie. Začalo sa rozsiahle pátranie, do ktorého sa zapojili najmä vzdušné sily Nového Zélandu.

Uplynulo ďalších päť dní, no po plavidle či niektorom z jeho pasažierov nebolo ani stopy. Až po piatich týždňoch zazrela Joyitu obchodná loď neďaleko Fidži. Plávala tisíc kilometrov mimo vytýčenej trasy, nakláňala sa na jednu stranu, do trupu jej tiekla voda a všetok náklad spolu so záchrannými člnmi bol fuč.

FAKTY X: Potopenie Titanicu: mohla ľudí zachrániť záhadná loď?

Na palube nebolo ani živej duše, hoci rádio na palube bolo naladené na medzinárodnú núdzovú frekvenciu. Kapitán sa očividne snažil zohnať pomoc, ale nepodarilo sa mu to. Pri bližšom skúmaní si začala posádka lode, ktorá Joyitu objavila, všímať zvláštne veci.

Už zvonku sa námorníkom zdalo, že počas plavby Joyity sa niečo strašne zvrtlo. Okná boli porozbíjané a provizórne prikryté celtou, v trupe plavidla zasa zívala diera, ktorou do podpalubia pomaly tiekla voda.

Zvláštne okolnosti zmiznutia posádky
Hoci sa však Joyita nakláňala na jednu stranu, bola pomerne plavbyschopná. Diera v trupe mala malý priemer a voda v podpalubí do nej dostával počas piatich týždňov na voľnom mori. Prečo potom posádka naskákala do záchranných člnov? Na oveľa väčšej lodi mali podstatne vyššiu šancu prežiť. Žiaden zo záchranných člnov navyše pátracie lietadlá nezazreli.

FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy
Vo vnútri plavidla nemali námorníci o nič lepší pocit. Zistili, že lodný denník i s navigačnými mapami zmizol. Lekárska taška jedného z pasažierov neobsahovala lieky či chirurgické nástroje, ale len krvavé kusy handier.

Posádka sa tiež očividne snažila vypumpovať vodu zo strojovne, ale márne. Motor zrejme prestal fungovať, keď ho začala zalievať voda, napriek tomu však bola Joyita stála plávať na hladine. Navyše mala korkom obitý trup a prázdne sudy od nafty, ktoré by boli pre loď doslova nafukovacími vestami. Čo mohlo donútiť posádku a pasažierov opustiť relatívne bezpečie veľkého plavidla a vydať sa do vôd Pacifiku v záchranných člnoch?

Čo sa vlastne stalo?
Bližšie vyšetrovanie ukázalo, že lodné rádio bolo pokazené a dokázalo vysielať len na vzdialenosť asi troch kilometrov. Z tohto dôvodu zrejme nik nezachytil núdzové volanie. Musíme tiež poznamenať, že všetky hodiny na lodi sa zastavili v čase 10:25. S najväčšou pravdepodobnosťou však nešlo o paranormálny jav: v tom momente totiž zastavil generátor, ktorý vyrábal elektrinu.

To však nevysvetľuje, čo sa stalo s posádkou a nákladom. Jedna teória hovorí, že kapitán Thomas Miller sa začal biť s prvým dôstojníkom Chuckom Simpsonom. Mohli sa navzájom dobiť tak, že upadli do bezvedomia, čím by sa loď stala pomerne zraniteľnou, nakoľko oni dvaja boli najskúsenejšími námorníkmi spomedzi všetkých 16 členov posádky.

Ďalšia, trochu bizarnejšia teória sa týka prepadnutia lode japonskými rybármi či dokonca vojenským námorníctvom, ktoré sa nevyrovnalo s prehrou v druhej svetovej vojne. Je to však nepravdepodobné. Hoci skutočne existovali japonskí vojaci, ako napríklad Hiroo Onoda, ktorí považovali kapituláciu Japonska za spojeneckú propagandu, námorníci s ich potrebou dopĺňať zásoby a komunikovať na veľké vzdialenosti rádiovým spojením by len ťažko mohli prežiť bez toho, aby ich niekto vystopoval.

Existujú aj teórie o vzbure na lodi či poistnom podvode, žiadna z nich však nevie vysvetliť, ako mohlo bez stopy zmiznúť 25 ľudí a štyri tony nákladu. Zrejme sa to nikdy nedozvieme, ak ale máte radi paranormálne javy a zvláštne náhody, máme pre vás dobrú správu.

Joyitu sa podarilo opraviť a v roku 1956 ju prostredníctvom aukcie získal nový majiteľ. V priebehu ďalších troch rokov dvakrát nabehla na plytčinu a raz sa jej zasekli valce v motore. Získala reputáciu prekliatej lode a potenciálnej smrtiacej pasce, takže ju vlastník napokon predal. Skončila rozobratá na súčiastky.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
19.4. 2019 10:00
Diskusia