MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Zabil Sirhán Bišára Sirhán Roberta Kennedyho, alebo sedí v base nevinne?

Palestínčan menom Sirhán Bišára Sirhán si už viac než 50 rokov odpykáva za mrežami doživotný trest za vraždu amerického senátora Roberta Kennedyho. Ale čo ak je odsúdený nevinný človek?

FAKTY X: Zabil Sirhán Bišára Sirhán Roberta Kennedyho, alebo sedí v base nevinne?
Zdroj: Profimedia
Robert Francis Kennedy v roku 1964. Zdroj foto: Profimedia.sk

Robert Francis Kennedy, familiárne prezývaný Bobby, bol mladším bratom prezidenta Spojených štátov amerických Johna Fitzgeralda Kennedyho a počas jeho vlády bol Robert ministrom spravodlivosti.

V roku 1963 John zomrel pri atentáte a po jeho smrti Robert pokračoval v politickej kariére. Stal sa senátorom a päť rokov po tragickej smrti brata kandidoval na prezidenta Spojených štátov amerických.

FAKTY X: Najdesivejšie strety s mimozemšťanmi vám naženú husiu kožu

4. júna 1968 Robert dosiahol významné víťazstvo v primárkach a jeho šance na úspech vo voľbách boli vysoké. Nasledujúce ráno 5. júna sa prihovoril svojim voličom a médiám z hotela Ambassador v Los Angeles. Po tlačovej konferencii sa presúval do hotelovej kuchyne, kde sa mal pozdraviť s personálom, keď naňho začal strieľať 24-ročný Palestínčan Sirhán Bišára Sirhán.

Okrem prezidentského kandidáta bolo pri útoku postrelených aj päť ďalších ľudí. Robert F. Kennedy bol prevezený do nemocnice, ale po 26 hodinách od útoku život otca 11 detí a nádejného kandidáta na post amerického prezidenta vyhasol.

FAKTY X: Zabil Sirhán Bišára Sirhán Roberta Kennedyho, alebo sedí v base nevinne?
Zdroj: Profimedia
Sirhán Bišára Sirhán v roku 2009. Zdroj foto: Profimedia.sk / AFP PHOTO / CALIFORNIA DEPARTMENT OF CORRECTIONS

Sirhán Bišára Sirhán bol za vraždu Kennedyho odsúdený na trest smrti v plynovej komore, ale neskôr mu bol kvôli precedensu trest znížený na doživotné väzenie. Objavili sa však podozrenia, že Sirhán nezabil Roberta Kennedyho, v prípade sú totiž evidentné nezrovnalosti.

V prvom rade, svedkovia i záznamy z incidentu nasvedčujú, že padlo až 13 strelných rán, avšak, Sirhán mal zbraň, ktorá dokázala vystreliť iba osem rán.

Ďalšou zvláštnosťou je, že smrtiaci výstrel zasiahol prezidentského kandidáta odzadu. Svedkovia tvrdili, že Sirhán stál počas streľby oproti Kennedymu spredu, takže fatálna rana nemohla vyjsť z jeho rúk.

FAKTY X: Ruské mesto Oziorsk bolo desaťročia utajené: Z dôvodu mrazí

Natíska sa otázka, ak sedí vo väzení človek, ktorý nemá na svedomí smrť Bobbyho Kennedyho, tak kto vystrelil smrtiacu ranu?

Čo si o prípade myslíte vy? Napíšte nám váš názor do komentárov nižšie.

DISKUSIA
19.6. 2019 10:00
Diskusia